Ukraina: jak sprawnie poruszać się po kraju?

Po Ukrainie poruszać się można pociągami, autobusami i marszrutkami (takie, bardzo wdzięczne trzeba zauważyć, określenie ukuto tutaj na nasze busy). Przy czym należy zaznaczyć, iż linie kolejowe nieznacznie rozbudowano w porównaniu z czasami sprzed wojny, a i transport kołowy nie jest zbyt rozprzestrzeniony.

Nie ma jednak problemu na trasie między dużymi miastami - Lwów - Tarnopol, Lwów - Stanisławów, Tarnopol - Czotków - Czerniowce itp. Z wymienionych miast odjeżdżają marszrutki, autobusy bądź lokalne pociągi (tzw. "elektryczki") do mniejszych miejscowości. Najbardziej godny polecenia jest transport autobusowy, marszrutki bowiem, choć tańsze i szybsze, są zwykle zatłoczone, a zimą straszą upiornym chłodem nieogrzewanych wnętrz, pociągi zaś - najtańszy środek transportu - kursują rzadko i jadą zwykle dwa razy dłużej niż autobusy.

Jeśli wsiadamy do marszrutki na dworcu autobusowym, pamiętajmy, że powinniśmy mieć bilet z numerowanym miejscem (musimy się liczyć z kontrolą przy wyjeździe z dworca). Busy, a także autobusy zatrzymane na trasie lub odjeżdżające z terenu poza dworcem już takiego wymogu nie stosują (można wtedy nawet umówić się z kierowcą co do wysokości opłaty i w ten sposób zasilić jego niską pensję). Bus zatrzymamy, stojąc w widocznym miejscu na skrzyżowaniu, przed zakrętem lub na przestanku i podnosząc do góry ramię.

Na Ukrainie dworce kolejowe w dużych miastach dzielą się na dalekobieżne i podmiejskie, mają też osobne kasy. Na rozkładzie jazdy podaje się nr kursu, godzinę odjazdu ze stacji początkowej oraz godzinę przybycia do końcowej stacji, dlatego też przy korzystaniu z niego konieczna jest elementarna znajomość geografii ukraińskiej. Informacja kolejowa jest płatna (1 UHR), o ile pani będzie korzystała z komputera (sic!). Na Ukrainie nie można kupić biletu przesiadkowego na jednym blankiecie. Przed zakupem takich biletów koniecznie w informacji należy "zdiełać marszrutę", czyli przygotować trasę jazdy z miejscami przesiadkowymi.

W podróżowaniu po bezdrożach ukraińskich powinniśmy się kierować pewną zasadą natury ogólnej: nigdy się nie poddawaj, jeśli w kasie nie ma biletów, w autobusie wolnych miejsc, a autobusu na peronie o właściwej godzinie! Transport, wbrew niektórym opiniom, nie jest doskonały. Jego podstawową cechą jest zbytnia centralizacja. Na porządku dziennym są pewne, już sygnalizowane, kuriozalne obyczaje - niektóry kursy liniowe ostatecznie się nie odbywają mimo sprzedanych wcześniej biletów, o takim mało fortunnym fakcie można się dowiedzieć dopiero na parę minut przed odjazdem. Co wówczas robić? Najlepiej jest jechać do największego miasta znajdującego się w pobliżu miejsca docelowego i stamtąd szukać połączenia.

Więcej o: