UE i Ukraina podpisały umowę o otwartym niebie. Szykuje się prawdziwa ofensywa

12 października doszło do porozumienia Open Skies pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą. - Po 8 latach ostatecznie podpisano umowę o wspólnej przestrzeni lotniczej. Oznacza to wysokie standardy bezpieczeństwa lotów, większą liczbę lotów i szersze możliwości podróży - skomentował Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak czytamy na stronie pasażer.com, dzięki umowie tej w pierwszym etapie zniesione zostaną wszelkie ograniczenia ilościowe dla ukraińskich i unijnych linii lotniczych na loty między dowolnymi miastami Ukrainy i Unii Europejskiej.

Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira w rozmowie z fly4free.pl, zapowiadał, że po otwarciu ukraińskiego nieba linia jest gotowa wysłać do tamtejszych baz nawet 20 samolotów i rozszerzyć swoją obecność z pięciu do 12 lotnisk. Obecnie linia oferuje loty z pięciu portów: Charkowa, Chersonia, Kijowa, Lwowa i Odessy.

Ekspansja Wizz Air na Ukrainie

Węgierski przewoźnik zapowiada 26 nowych połączeń z Kijowa, Lwowa, Odessy i Charkowa. Z lotniska w Kijowie ruszą nowe trasy do: Paryża Beauvais, Brukseli-Charleroi, Eindhoven, Nicei, Barcelony, Madrytu, Alicante, Malagi, Porto, Palmy, Chanii oraz Bazylei (Mulhouse Freiburg), a w 2022 roku także do Barcelony, Malagi, Madrytu, Nicei, Porto, Alicante, Bazylei, Palma de Mallorca i Chanii. Ze Lwowa będzie można polecieć do Madrytu, Eindhoven, Paryża, Barcelony, Brukseli, Treviso, Salonik i Aten, z Odessy do Londynu Luton, Aten i Pardubic, a z Charkowa do Salonik i Pardubic.

Poza tym zapowiada zwiększenie częstotliwości lotów na 25 dotychczasowych trasach z Ukrainy. Wizz Air rozpoczął działalność na Ukrainie w 2008 roku i od tego czasu linia przewiozła na Ukrainie ponad 11 milionów pasażerów. Niebawem węgierski przewoźnik zamierza uruchomić loty krajowe.

"Dzisiejszy dzień oznacza znaczną ekspansję Wizz Air na Ukrainie i przynosi wspaniałe wiadomości zarówno podróżnym z Ukrainy, jak i tym, którzy chcą odwiedzić ten kraj. Dzięki nowej umowie EU Open Skies, z przyjemnością ogłaszamy, że zwiększymy ponad dwukrotnie nasze zdolności przewozowe na Ukrainę, dodając pięć nowych samolotów do naszej bazy w Kijowie i dwa nowe samoloty we Lwowie. Te dodatkowe samoloty pozwolą nam uruchomić 26 nowych tras z Kijowa, Lwowa, Odessy i Charkowa oraz zwiększyć częstotliwości na 25 istniejących trasach z Ukrainy. Łącznie Wizz Air będzie obsługiwać 117 tras do 21 krajów z Ukrainy" - powiedział Robert Carey, prezes Wizz Air Group podczas konferencji prasowej. 

Źródło: Wizz Air, pasażer.com, fly4free.pl  

Więcej o: