Szczawnica. Nie tylko uzdrowisko. Jak aktywnie spędzić czas?

Szczawnica jest uzdrowiskiem, które przyciąga turystów malowniczym położeniem. Ale relaks to nie jedyne, na co możemy tu liczyć. Miasto oferuje moc atrakcji. Jedna z nich zapowiedziana jest na 16 października. Odbywa się tu wtedy redyk, czyli coroczne święto owiec i góralskich tradycji. Szczawnicki redyk jest największym i najbardziej widowiskowym w Polsce.

Szczawnicki redyk już 16 października

Jeśli wybieracie się na jesienny wypoczynek do Szczawnicy i okolic, macie olbrzymie szczęście. 16 października miasto Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zapraszają na coroczne święto owiec, radości i góralskiej tradycji. Na jakie atrakcje można liczyć?

Podczas redyku bacowie sprowadzają owce z hal i maszerują wraz z nimi ulicami Szczawnicy. To prawdziwe święto górali, podczas którego są celebrowane wszystkie niezwykłe tradycje tego regionu. Samo przejście owiec jest symboliczne i ma związek z zakończeniem sezonu wypasu na halach i powrotem zwierząt do właścicieli, u których spędzą zimę.

Redyk w SzczawnicyRedyk w Szczawnicy fot. materiały prasowe, SOVART STUDIO

Nie tylko uzdrowisko, nie tylko redyk. Kilka atrakcji Szczawnicy

Co jeszcze można robić w Szczawnicy? Na początek polecamy Plac Dietla. Na środku znajduje się fontanna i rzeźba "Kobieta z dzbanem", która zdobi szczawnicki plac już ponad pół wieku. Placyk robi niezapomniane wrażenie. Budynki utrzymane są w stylu alpejskim, choć znajduje się kilka wyłamujących się ze schematu. To naprawdę dodaje uroku. Niedaleko znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych w "Domu nad Zdrojami", w której można spróbować sześciu różnych wód mineralnych.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, z pewnością chętnie skorzystacie z kolejki na Palenicę. To wręcz obowiązkowy punkt w Szczawnicy. Ze szczytu Palenicy można podziwiać panoramę na Tatry. Kolejnym punktem niech będzie Szafranówka. To krótki spacer, który pozwoli wam zejść na słowacką stronę. W ten sposób zobaczycie prawdopodobnie najpiękniejszą część Przełomu Dunajca.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Szczawnica. Odpoczynek nad Grajcarkiem

Szukacie odpoczynku po wymagających górskich spacerach? W Szczawnicy świetnie też się wypoczywa. Polecamy wybrać się na promenadę nad Grajcarkiem. Promenada zaczynana się tuż obok wyciągu krzesełkowego na Palenicę i jest naprawdę długa – liczy ponad 1800 metrów. To czyni ją jednym z najdłuższych deptaków w Polsce. Trasa jest łatwa, a kończy się w miejscu, gdzie Grajcarek wpada do Dunajca. Sielskie widoki gwarantowane!

Więcej o: