Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Gdzie można go wykorzystać, sprawdź listę obiektów

Do kiedy ważny jest bon turystyczny i gdzie go wykorzystać. Spiesz się, aby nie stracił ważności. Sprawdź listę miejsc, w jakich możesz go użyć.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Bon Turystyczny jest to narzędzie, które ma na celu wesprzeć polskie rodziny. Pośrednio ma pomóc też branży turystycznej, która została osłabiona przez skutki pandemii COVID-19. Ustawa o tej formie pomocy weszła w życie 18 lipca 2020 roku. Do teraz 3,1 miliona Polaków aktywowało bon na kwotę 2,7 mld złotych. Łącznie od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał ośrodkom turystycznym z tytułu płatności bonem 1,8 mld zł. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Komu przysługuje bon turystyczny? Jak można się o niego starać?

Bon Turystyczny jest to jednorazowa forma wsparcia, która przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów rodziny. 

Bon można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Do kiedy ważny jest Bon Turystyczny? Jak go aktywować?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu. Składa się z 16-cyfrowego numeru. Ważny jest do końca marca 2022 r. Trzeba pamiętać o wcześniejszym jego aktywowaniu. Możesz to zrobić na profilu PUE ZUS. Po zalogowaniu klikasz w prawym górnym rogu opcję "Ogólny". Po tej czynności, z lewej strony powinna wyświetlić się zakładka o nazwie "Polski Bon Turystyczny" kliknij w nią, a następnie w "mój bon". Wyświetlą się dane do twojego bonu i opcja aktywowania go. 

Bon turystyczny - gdzie można go wykorzystać? Lista obiektów

Bon można wykorzystać na terenie całej Polski do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Dokładną listę obiektów można znaleźć na stronie www.bonturystyczny.polska.travel. Wystarczy wpisać nazwę ośrodka lub miejscowość. 

Więcej o: