Ras al-Chajma, czyli "perła ZEA". Idealny kierunek dla tych, którzy chcą uciec przed deszczem i mrozem

Często możemy spotkać się z opinią, że Ras al-Chajma to najbardziej malownicza część Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czekają tu nas was zróżnicowane krajobrazy z czerwoną pustynią oraz majestatycznymi górami. Do tego dochodzą wspaniała pogoda, luksusowe hotele i długie, piaszczyste plaże. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Ras al-Chajma (Ras al Khaimah) to jeden z siedmiu emiratów tworzących ZEA, zlokalizowany w północno-wschodniej części kraju, od północy graniczący z Omanem. Mimo że nie jest tak popularny wśród Polaków, jak sąsiadujący z nim Dubaj, w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać. Coraz więcej osób z naszego kraju podróżuje w te rejony. Jest to szczególnie popularny kierunek w miesiącach jesiennych i zimowych. Przykładowo, w styczniu średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi tam 25 stopni Celsjusza, z kolei w lutym 27 stopni Celsjusza. Do tego dochodzą długie, piaszczyste plaże oraz szeroki wybór hoteli z opcją all inclusive (znajduje się tu między innymi największy na świecie hotel Hampton by Hilton). 

Jednak doskonała pogoda, nowoczesne hotele i piękne piaszczyste plaże nie są jedynymi atutami tego miejsca. W Ras al-Chajma nie brakuje atrakcji turystycznych. To między innymi słynne ruiny Pałacu Saby, Dhaya Fort, Pałac Al-Falayah, czy Muzeum Narodowe Ras al-Chajma, którego budynek wcześniej był fortecą. Jeśli więc chcecie połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, nie będziecie rozczarowani. 

Dhaya FortDhaya Fort Shutterstock.com/Autor: Harris Ali

Perła ZEA

Ras al-Chajma uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych emiratów. Nie bez przyczyny nazywa się go często "perłą ZEA". Na pewno warto zwiedzić tam jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk naturalnych, czyli rozległy teren pustynny pełen czerwonych piasków. Szczególnie pięknie jest tam podczas wschodów słońca.  

Ras Al Chajma, pustyniaRas Al Chajma, pustynia Shutterstock.com/Autor: Marc Stephan

Najdłuższa kolejka tyrolska na świecie

Na wschodzie emiratu znajduje się pasmo górskie Ru’us al Jibal z najwyższym szczytem ZEA Jebel Jais (1911 metrów n.p.m.). Ogromną popularnością cieszy się ulokowana tu najdłuższa kolejka tyrolska na świecie, wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Długość liny to 2820 metrów, z kolei różnica między punktami wynosi 400 metrów. Wrażenia w czasie takiej przejażdżki są niesamowite.

 

Ras Al ChaimaRas Al Chaima Shutterstock.com/Albin Marciniak

Park odkrywców Bear Grylls

Jeśli jednak nie przepadacie za tego typu rozrywkami, w górach Ru’us al Jibal czeka na was także znaczniej spokojniejsza opcja. To park odkrywców Bear Grylls prowadzony przez zespół doskonale wyszkolonych instruktorów, którzy uczą zwiedzających ekstremalnych technik przetrwania. Poza tym wyprawa do tego miejsca będzie gratką dla miłośników górskich krajobrazów.

Park odkrywców Bear GryllsPark odkrywców Bear Grylls archiwum redakcji

Park odkrywców Bear GryllsPark odkrywców Bear Grylls archiwum redakcji

Suwaidi Pearls Farm

W czasie pobytu w Ras al-Chajma warto odwiedzić także farmę pereł Suwaidi Pearls Farm. Połów pereł to tradycyjne zajęcie rdzennych mieszkańców Emiratów. Pierwsi poławiacze pojawili się w Zatoce Perskiej ponad tysiąc lat temu. W Suwaidi Pearls Farm będziecie mogli zobaczyć, jak powstają morskie klejnoty oraz dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji.

Suwaidi Pearls FarmSuwaidi Pearls Farm shutterstock.com//Autor: Albin Marciniak

Suwaidi Pearls FarmSuwaidi Pearls Farm shutterstock.com//Autor: Albin Marciniak

Jak dostać się do Ras al-Chajma?

Ras al-Chajma to idealne miejsce, jeśli chcecie uciec od miejskiego zgiełku i brzydkiej pogody. Sprawdzi się zarówno, jeśli planujecie typowy beztroski urlop wypoczynkowy, jak i również, jeśli chcecie skupić się na zwiedzaniu i poznawaniu ciekawych miejsc. Jak się tam dostać? Najłatwiejsza opcja to podróż samolotem do Dubaju. Warto wspomnieć, że niedawno połączenia na trasie Warszawa-Dubaj wznowił PLL LOT. Z portu lotniczego DXB do Ras Al Chajma dostaniecie się w godzinę.

Więcej o: