Majestatyczne, białe Tatry. Zobacz góry w zimowej odsłonie [WIDOK Z KAMER]

W Tatrach zawitała zima. Ostatniej nocy w wyższych partiach gór spadło nawet kilka centymetrów śniegu. I choć dzięki temu można podziwiać majestatyczne, białe szczyty, to nie można zapomnieć o zachowaniu bezpieczeństwa. Tatrzański Park Narodowy zwraca uwagę, że warunki na szlakach uległy pogorszeniu i ostrzega przed oblodzeniem.

Dolinę Pięciu Stawów, Mnicha, Rysy czy Halę Gąsienicową oprószone śniegiem zarejestrowały kamery TOPR-u. Majestatyczne Tatry zachwycają, ale lepiej wyjść w góry w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w górach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

"W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Występują oblodzenia, zwłaszcza w miejscach zacienionych po stronie północnej oraz w godzinach porannych. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" - czytamy w komunikacie TPN.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinkach: Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kalatówki - Hala Kondratowa występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Morskie Oko - RysyMorskie Oko - Rysy TOPR

Morskie Oko - MnichMorskie Oko - Mnich TOPR

Zanim wyjdziemy w góry

Przed wyjściem na szlak pamiętajmy, żeby sprawdzić prognozę pogody i przeczytać komunikat turystyczny TPN. To ważne, bo nasze ambitne plany trzeba dostosować do warunków pogodowych. Weźmy pod uwagę nasze możliwości i doświadczenie, tak aby wrócić na nocleg przed zmrokiem. Warto wziąć również ze sobą kask.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa DolinaDolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina TOPR

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni StawDolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw TOPR

Odpowiednie obuwie to podstawa. Podczas wspinaczki może nastąpić załamanie pogody. Może nas złapać deszcz czy śnieg. Wtedy kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne. Nie wahajmy się zawrócić z trasy, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają dalszej wspinaczce lub organizm wysyła nam znaki, że jego możliwości są na wyczerpaniu i bezpieczniej będzie wracać do schroniska.

Jak zapowiadają synoptycy, najbliższe dni pod Tatrami będą mroźne. W środę rano w Zakopanem ma padać śnieg.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy / TOPR

Więcej o: