Z Polski do Chorwacji pojedziemy pociągiem już w przyszłym roku. Znamy rozkład

Plaże nad Adriatykiem w Chorwacji z roku na rok przyciągają coraz więcej Polaków, nic dziwnego, że czeski przewoźnik RegioJet podjął decyzję o uruchomieniu pociągów z Krakowa do Rijeki i Splitu. Choć nie znamy jeszcze dokładnego terminu, kiedy pierwszy pociąg wyruszy na trasę, możemy zapoznać się ze wstępnym rozkładem jazdy.

Czeski przewoźnik RegioJet już od pewnego czasu przymierza się do otworzenia nowego połączenia z Krakowa do Chorwacji. – Pomyśleliśmy, że możemy uruchomić bezpośrednie połączenia z Polski do Chorwacji. Zaczniemy latem przyszłego roku – mówił w czerwcu w czeskich mediach, cytowany przez portal Fly4free Radim Jancura, właściciel linii RegioJet.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

RegioJet już w zeszłym roku uruchomiło połączenie z Czech do Chorwacji i pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Tylko na początku lipca na trasie z Pragi do Chorwacji sprzedano prawie 70 tysięcy biletów. Nic dziwnego, że przewoźnik chce powtórzyć sukces i uruchomić trasę z Polski. Do uruchomienia połączenia niezbędne są jeszcze formalne zgody, m.in. od Urzędu Transportu Kolejowego, ale już można zapoznać się ze wstępnym rozkładem jazdy pociągów z Krakowa do Rijeki.

Wstępny rozkład jazdy

Jak podaje czeski portal zdopravy.cz, połączenia mają być realizowane trzy razy w tygodniu. Z Polski pociągi będą wyjeżdżały we wtorki, piątki i niedziele, a z Chorwacji w poniedziałki, środy i soboty. Podróż ma trwać 21 godzin.

Pociąg ma startować z Krakowa o godz. 15:30. Drugim przystankiem będą Katowice - odjazd o godz. 16:28, kolejne będą Tychy - 16:43, następny Rybnik - 17:14, a ostatnim polskim punktem będzie Wodzisław Śląski o 17:29.

W dalszej kolejności pociąg przekroczy granicę z Czechami. Planowane przystanki zostały w m.in. Ostrawie, Prerovie i Otrokowicach. O godz. 20:51 pociąg dotrze do Wiednia, a następnie wyruszy do Zagrzebia i dotrze tam ok. 3:30.

O godz. 6:00 rano w miejscowości Ogulin skład zostanie rozłączony na dwie części: do Rijeki, tam planowany przyjazd będzie o godz. 8:36 i do Splitu - planowany przyjazd o godz. 12:21. Natomiast podróż powrotna do Polski zacznie się w Splicie o godz. 15:30, a w Rijece o godz. 18:35. Pociąg dotrze do ostatniego przystanku w Krakowie o godzinie 12:12. 

Ile będą kosztować ceny biletów? Przewoźnik jeszcze nie publikuje oficjalnych informacji. "Dziennik Zachodni" dotarł do nieoficjalnych źródeł i podaje, że koszt podróży w jedną stronę dla osoby dorosłej będzie wynosić ok. 360 złotych.

Nie tylko samochodem i samolotem

Pociąg może stać się alternatywą dla innych źródeł transportu. Szczególnie podczas pandemii Polacy do Chorwacji jechali samochodem. Z Warszawy do Splitu (ok. 1,5 tys. km) podróż trwa co najmniej 15 godz. 

Szybciej dostaniemy się samolotem. Z największych polskich miast polecimy do Dubrownika, Splitu i Zadaru. Przelot trwa około 2-2,5 godz. 

Chorwacja oblegana przez Polaków

Z danych systemu e-Visitor wynika, że od początku roku do końca lipca do Chorwacji przyjechało w sumie 513,3 tysiąca Polaków (o 85,1 procent więcej niż w 2020 roku). Wykupili oni 3,3 miliona noclegów (wzrost o 85 procent). W samym lipcu liczba polskich turystów sięgnęła 347,3 tysiąca (wzrost o 44,7 procent w porównaniu z 2020 rokiem), a liczba ich noclegów 2,4 miliona (plus 49,7 procent).

Serwis total-croatia-news.com pisze, że polscy turyści zachowują się tak, jakby pandemii w ogóle nie było, a ich liczba w Chorwacji jest "zaskakująca i zachęcająca". 

 Źródło: zdopravy.cz / "Dziennik Zachodni", total-croatia-news, fly4free.pl

Więcej o: