Czeski przewoźnik RegioJet już od pewnego czasu przymierza się do otworzenia nowego połączenia z Krakowa do Chorwacji. – Pomyśleliśmy, że możemy uruchomić bezpośrednie połączenia z Polski do Chorwacji. Zaczniemy latem przyszłego roku – mówił w czerwcu w czeskich mediach, cytowany przez portal Fly4free Radim Jancura, właściciel linii RegioJet.
RegioJet już w zeszłym roku uruchomiło połączenie z Czech do Chorwacji i pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Tylko na początku lipca na trasie z Pragi do Chorwacji sprzedano prawie 70 tysięcy biletów. Nic dziwnego, że przewoźnik chce powtórzyć sukces i uruchomić trasę z Polski. Do uruchomienia połączenia niezbędne są jeszcze formalne zgody, m.in. od Urzędu Transportu Kolejowego, ale już można zapoznać się ze wstępnym rozkładem jazdy pociągów z Krakowa do Rijeki.
Jak podaje czeski portal zdopravy.cz, połączenia mają być realizowane trzy razy w tygodniu. Z Polski pociągi będą wyjeżdżały we wtorki, piątki i niedziele, a z Chorwacji w poniedziałki, środy i soboty. Podróż ma trwać 21 godzin.
Pociąg ma startować z Krakowa o godz. 15:30. Drugim przystankiem będą Katowice - odjazd o godz. 16:28, kolejne będą Tychy - 16:43, następny Rybnik - 17:14, a ostatnim polskim punktem będzie Wodzisław Śląski o 17:29.
W dalszej kolejności pociąg przekroczy granicę z Czechami. Planowane przystanki zostały w m.in. Ostrawie, Prerovie i Otrokowicach. O godz. 20:51 pociąg dotrze do Wiednia, a następnie wyruszy do Zagrzebia i dotrze tam ok. 3:30.
O godz. 6:00 rano w miejscowości Ogulin skład zostanie rozłączony na dwie części: do Rijeki, tam planowany przyjazd będzie o godz. 8:36 i do Splitu - planowany przyjazd o godz. 12:21. Natomiast podróż powrotna do Polski zacznie się w Splicie o godz. 15:30, a w Rijece o godz. 18:35. Pociąg dotrze do ostatniego przystanku w Krakowie o godzinie 12:12.
Ile będą kosztować ceny biletów? Przewoźnik jeszcze nie publikuje oficjalnych informacji. "Dziennik Zachodni" dotarł do nieoficjalnych źródeł i podaje, że koszt podróży w jedną stronę dla osoby dorosłej będzie wynosić ok. 360 złotych.
Pociąg może stać się alternatywą dla innych źródeł transportu. Szczególnie podczas pandemii Polacy do Chorwacji jechali samochodem. Z Warszawy do Splitu (ok. 1,5 tys. km) podróż trwa co najmniej 15 godz.
Szybciej dostaniemy się samolotem. Z największych polskich miast polecimy do Dubrownika, Splitu i Zadaru. Przelot trwa około 2-2,5 godz.
Z danych systemu e-Visitor wynika, że od początku roku do końca lipca do Chorwacji przyjechało w sumie 513,3 tysiąca Polaków (o 85,1 procent więcej niż w 2020 roku). Wykupili oni 3,3 miliona noclegów (wzrost o 85 procent). W samym lipcu liczba polskich turystów sięgnęła 347,3 tysiąca (wzrost o 44,7 procent w porównaniu z 2020 rokiem), a liczba ich noclegów 2,4 miliona (plus 49,7 procent).
Serwis total-croatia-news.com pisze, że polscy turyści zachowują się tak, jakby pandemii w ogóle nie było, a ich liczba w Chorwacji jest "zaskakująca i zachęcająca".
Źródło: zdopravy.cz / "Dziennik Zachodni", total-croatia-news, fly4free.pl