Gdzie Polacy najchętniej spędzali wakacje? Te kierunki wybierali najchętniej

Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt były w tym roku ulubionymi kierunkami organizowanych przez biura podróży wyjazdów zagranicznych Polaków. Tak wynika z raportu "Zagraniczne wakacje Polaków 2021", który przygotowała Polska Izby Turystyki.

Polska Izba Turystyki wskazuje, że ten rok był trudny i wymagający dla branży. Nie czynniki sezonowe (pogoda, okres ferii, świąt, wakacji szkolnych, itp.) wpłynęły na popularność kierunków, a pandemia COVID-19.

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki "Zagraniczne wakacje Polaków 2021", dzięki sezonowi letniemu branża turystyczna, a przynajmniej ta część, która oferuje wyjazdy zagraniczne, złapała oddech. Wprowadzenie certyfikatu unijnego COVID-19 pozwoliło na przywrócenie względnej normalności podróżowania.

Z raportu wynika, że sezon letni 2021 roku biura podróży mogą uznać za udany. – Zainteresowanie wypoczynkiem było tak wysokie, że prawie udało osiągnąć się wielkości podobne do lat sprzed pandemii. Podobnie preferencje klientów biur podróży – w porównaniu z najlepszymi latami w polskiej turystyce wyjazdowej – nie uległy wielkim zmianom - czytamy w raporcie. 

- Polski turysta jest ciekawy świata, coraz bardziej otwarty na nowe kierunki i doświadczenia. Nie szuka najtańszego hotelu, potrafi docenić jakość. Wskazują na to badania przeprowadzone w lipcu przez European Travel Commission zaprezentowane przez POT. Wśród krajów europejskich Polacy znaleźli się na czele, jeśli chodzi o plany dotyczące wyjazdów wypoczynkowych - powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Grzegorz Bosowski z Fly.pl dodał, że uruchomiona wiosną możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 sprawiła, że na przełomie kwietnia i maja klienci rozpoczęli masowe kupowanie letnich wyjazdów. - Sprzedaż, która w latach przed pandemią rozpoczynała się jesienią poprzedniego roku, w tym sezonie skumulowana została w kilku miesiącach wakacyjnych. We Fly.pl tego lata uzyskaliśmy wyniki lepsze niż w roku 2019.

W raporcie czytamy, że preferencje klientów biur podróży w porównaniu z najlepszymi latami w polskiej turystyce wyjazdowej nie uległy w tym roku wielkim zmianom. - Daleko jednak bardziej znacząca jest pozycja Polski, która po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych kierunków rankingu. Odsetek krajowych wakacji kupowanych w biurach podróży wzrósł sześciokrotnie, choć zdajemy sobie sprawę, że i tak nie odzwierciedla on do końca rzeczywistej pozycji naszego kraju w turystycznych preferencjach – zaznaczył prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz.

Jakie kraje popularne?

W tym roku prym wiodły Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt. Drobne różnice w wynikach Turcji i Grecji nie zmieniają faktu, że są to nadal najczęściej wybierane kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków. Ta pierwsza zanotowała wzrost na poziomie 15 proc. Autorzy raportu zwracają uwagę na dwie zmiany: udział w rynku poprawiła znacząco Chorwacja (najwyższa dynamika – ponad 21 proc.). Eksperci tłumaczą to "pionierskimi" decyzjami jeszcze w maju o znacznym zliberalizowaniu przepisów wjazdowych dla turystów oraz większej skłonności do podróżowania na wakacje samochodem.

Ulubione kierunki PolakówUlubione kierunki Polaków PIT

Ile zapłaciliśmy? 

Z raportu wynika, że ceny zagranicznych wakacji nieco poszły w górę, choć mógł to być również wpływ braku atrakcyjnych, tańszych ofert w końcówce sezonu. Średnio Polacy wydawali prawie 6660 zł, czyli o 277 zł więcej niż w roku 2019. Natomiast koszt jednostkowy imprezy był wyższy jedynie o 72 zł. Najchętniej wybieramy podróże samolotem (93,5 proc.) i wyżywienie all inclusive (83 proc.), ale warto zwrócić uwagę na trzykrotny wzrost klientów na oferty z dojazdem własnym.

Długość pobytu i rodzaj dojazduDługość pobytu i rodzaj dojazdu PIT

W tym roku chętnie wybieraliśmy się też na wakacje kierunki egzotyczne – wcześniej rezerwowane głównie na zimę, takie jak Dominikana, Meksyk czy Malediwy. W przypadku dwóch pierwszych nie bez znaczenia pozostaje na pewno fakt, że są one otwarte dla turystów z Polski bez żadnych obostrzeń.

Z raportu wynika, że Polacy kochają podróżować. Aż 79 proc. z nas planuje jakiś wyjazd turystyczny w ciągu najbliższego pół roku. Stawia nas to na pierwszym miejscu w tej kategorii w Europie.

Źródło: Polska Izba Turystyczna

Więcej o: