Wszystko zaczęło się od Florencji. Teraz moda ogarnęła cały świat

Zakochani są wśród nas! I nie boją się okazywać swoich uczuć. Nie mówimy tylko o czułych gestach, trzymaniu się za rękę czy przesyłaniu ukradkiem całusów, lecz także o bardziej namacalnych dowodach. Od wielu lat zakochani z całego świata zostawiają kłódki na mostach. Symbolizują one ich wieczną miłość. Te najpopularniejsze mosty znajdują się oczywiście w najbardziej romantycznych miastach świata - w Paryżu i w Rzymie. Ale to nie są jedyne miejsca, w których zakochani szukają mostów miłości.

Florencja i pierwsze kłódki

Według wielu źródeł pierwszy most miłości, na którym zakochani zostawiali kłódki, mieści się we Florencji. Zgodnie z powtarzaną przez lata legendą, uczniowie ze szkoły Sanita in Costa San Giorgio używali kłódek od szkolnych szafek do wyrażania swoich uczuć. Wieszali je na Ponte Vecchio.

Nazwa mostu oznacza "stary most". Jest to najstarszy most w tym mieście, a na dodatek jeden z najbardziej charakterystycznych i nietypowych na świecie. Po obu stronach mostu znajdują się bowiem zabudowania. Mieszczą się tam sklepy, sklepy jubilerskie. Kiedyś były tu pracownie złotników. Nic dziwnego więc, że most jest nazywany także Mostem Złotników.

Na Moście Mulwijskim (Ponte Milvio) zakochani przysięgają sobie miłość po grób, na znak tej miłości wieszają gdzie popadnie zamkniętą kłódkę, a kluczyk wrzucają do TybruNa Moście Mulwijskim (Ponte Milvio) zakochani przysięgają sobie miłość po grób, na znak tej miłości wieszają gdzie popadnie zamkniętą kłódkę, a kluczyk wrzucają do Tybru Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

 Włochy i wieczne miasto

Zakochani od lat udają się do Rzymu, aby zawiesić kłódki miłości na Ponte Milvio. Spopularyzował to dodatkowo w ostatnich dekadach Federico Moccia w książkach "Trzy metry nad niebem" z 1992 roku oraz "Tylko Ciebie chcę" z 2006 roku.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Kłódek miłości jest tu tak dużo, że władze miasta co jakiś czas usuwają je. Dlaczego? Niestety przez ciężar zagrażają zabytkowemu mostowi.

Pont des ArtsPont des Arts Fot. Shutterstock

Francja i kłódki nad Sekwaną

Francja także jest miejscem chętnie wybieranym przez zakochanych. Tu kierują się  na Pont des Arts, który łączy Luwr i Instytut Francuski. Niestety most w ostatnich latach uległ poważnemu zniszczeniu. Częściowo się zawalił. Władze miasta proszę więc turystów o zaprzestanie ozdabiania go kłódkami.

Remont mostu Tumskiego. Kłódki pojawiły się w nowym miejscuRemont mostu Tumskiego. Kłódki pojawiły się w nowym miejscu TOMASZ PIETRZYK

Wrocław i most Tumski

Polacy także mają swoje romantyczne miejscówki. Jedną z nich jest najsłynniejszy polski most zakochanych, czyli most Tumski we Wrocławiu. Niebieskie barierki ozdobione kłódeczkami tworzą bardzo malowniczy widok! To obowiązkowy punkt każdego spaceru po Wrocławiu.

Łódź i nowa miejscówka

Mniej znany, ale także urokliwy most zakochanych znajduje się w Łodzi. W parku im. księcia Józefa Poniatowskiego pojawiły się pierwsze kłódki. To inicjatywa mieszkańców miasta. 

Więcej o: