"Niagara" w Tatrach. Zjawisko magiczne, ale TPN ostrzega

Wędrowcy, którzy wybrali się w minioną sobotę w wyższe partie Tatr, mogli podziwiać niezwykłe widoki. Chmury efektownie przelewały się przez granie i tworzyły niezwykły spektakl. To się dopiero nazywa spacer ponad chmurami!

Na facebookowym profilu Tatromaniak opublikowano wideo, na którym można podziwiać majestatyczne chmury przelewające się przez granie. Autorem nagrania z Niżnych Rysów jest Jakub Włodek, który zatytułował je "Tatrzańska Niagara".

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Pod postem tradycyjnie pojawiło się wiele entuzjastycznych komentarzy.

"I za to między innymi kocham Tatry", "Cud natury", "Dla takich momentów warto tam być", "Coś, co kocham! Być ponad chmurami".

Okazuje się, że takie widoki mogły również podziwiać na własne oczy i inne osoby. Pod postem opublikowały własne zdjęcia dokumentujące to zjawisko.

Piękne, miałam przyjemność oglądać na żywo w sobotę pod Rysami - napisała pani Ola.
Byłam, widziałam, cudowne zwieńczenie wspinaczki... - dodała pani Kasia.

TPN ostrzega

Choć widoki zachwycają, trzeba jednak pamiętać, że takie zjawisko powstaje na skutek wiatru halnego, przed którym ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Wiatr może utrudniać poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu. IMGW prognozuje, że podmuchy mogą osiągnąć prędkość do 100 km/h.

TPN ostrzega przed warunkami pogodowymi i odradza górskie wycieczki, bo w Tatrach wieje silny wiatr. Ponadto w wyższych partiach gór, w miejscach zacienionych po stronie północnej, występują oblodzenia. Kolejną przeszkodą jest ograniczona widzialność powyżej dwóch tys. m n.p.m. Warto również pamiętać, że na niektórych szlakach występują utrudnienia związane z remontem. Mowa o takich miejscach jak Dolina Białego, Staników Żleb oraz szlak na odcinku: Hala Kondratowa - Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Szlak na Rysy w Tatrach Tatry. Szlak na Rysy ponownie otwarty

Jak powstaje "tatrzańska Niagara"?

W jaki sposób powstaje efekt wodospadu z chmur? Serwis twojapogoda.pl tłumaczy, że na skutek napotkania przeszkody w postaci masywu Tatr masa powietrza wędrująca od strony Słowacji podnosi się na południowych zboczach i ochładza o około 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości. Wał chmur tworzy się z pary wodnej, która ulega skraplaniu podczas tego zjawiska.

Wolne miejsca w Zakopanem i okolicy to towar deficytowy Żyła złota pod Tatrami. To nie hotel czy restauracja

TPN przypomina, że każdego roku ratownicy TOPR podejmują działania ratunkowe blisko tysiąc razy, z czego ponad trzysta to działania przeprowadzane w skrajnie trudnych warunkach. Podczas wyprawy w góry należy zachować szczególną ostrożność, odpowiednio się przygotować, a trasę dostosować do warunków, swoich możliwości i doświadczenia.

Poza tym z powodu halnego na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Powyżej 2300 metrów n.p.m. występują oblodzenia oraz świeży śnieg.

Źródło: Tatromaniak / twojapogoda.pl / TPN

Więcej o: