Ile dni do ferii zimowych? Odliczanie do zimowego wypoczynku

Ile dni do ferii zimowych jeszcze przed nami? Chociaż za oknem dobrze rozgościła się jesień, uczniowie zaś dopiero od miesiąca są w szkołach, to wielu z nich liczy już czas do kolejnej przerwy. Kiedy ona nastąpi?

Odliczanie dni do ferii zimowych - co warto wiedzieć? 

W naszym kraju odliczanie do ferii zimowych uzależnione jest od tego, w jakim województwie mieszkamy. Od dawna przyjęło się, że nie wszyscy polscy uczniowie wysyłani są na międzysemestralną przerwę równocześnie. Dawniej bywało inaczej, ale w 2003 r. minister edukacji we współpracy z kuratorami i wojewodami podjął decyzję o ustaleniu różnych terminów dla poszczególnych województw. Jednocześnie wydzielone zostały cztery tury. Okazuje się, że powodem były narzekania samych uczniów i ich rodziców. Chodziło o tłok w miejscach wypoczynku, który pojawiał się każdorazowo wraz z nastaniem okresu ferii. Czy decyzja ta jest dzisiaj zrozumiała? Wydaje się, że uczniowie i ich rodzice przywykli do nowych zasad. Taka sytuacja jest też korzystna dla osób żyjących z zimowej turystyki - sezon wydłuża się. 

Do ferii zimowych zostało jeszcze dużo czasu

Oczywiście wiele zależy od tego, w którym z województw mieszkamy. Najwcześniej z zimowego szaleństwa na stokach i błogiego lenistwa skorzystają uczniowie np. z województwa małopolskiego, dłużej przyjdzie poczekać choćby osobom z lubelskiego. Co do zasady do rozpoczęcia ferii zimowych w naszym kraju pozostało 101 dni. Daje to trzy miesiące i dziewięć dni.  

Ile zostało dni do ferii zimowych? Pierwsza tura wypoczynku

O tym, ile zostało dni do ferii zimowych, decyduje wspomniany podział na tury wypoczynkowe z 2003 r. Pomiędzy 17 a 30 stycznia wyznaczono czas wypoczynku dla pierwszej części uczniów uczęszczających do polskich szkół. Wówczas na ferie wyjadą osoby z województw: kujawsko - pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego

Za ile dni ferie zimowe dla województw z drugiej tury?

Za ile dni ferie zimowe rozpocznie druga grupa polskich uczniów? Stanie się to 24 stycznia, czyli o tydzień później. Przerwa potrwa do 6 lutego 2022. Wówczas na wypoczynek wyjadą osoby z województw podlaskiego i warmińsko - mazurskiego.  

Kiedy są ferie zimowe? III tura poczeka nieco dłużej

Kiedy są ferie zimowe w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim? Uczniowie z tych terenów wyjadą na wypoczynek w ramach III tury. Odbędzie się ona w dniach od 31 stycznia do 13 lutego.

Ferie zimowe - odliczanie dla IV tury uczniów

Niektórzy będą musieli dłużej poczekać na ferie zimowe. Odliczanie dla IV tury jeszcze trochę potrwa. W cierpliwość muszą się uzbroić uczniowie z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. Tam ferie zaczną się 14 lutego i potrwają do 27 dnia tego miesiąca.

Niezależnie od tego, ile czasu pozostało do przerwy międzysemestralnej, z pewnością będzie ona coraz bardziej wyczekiwana przez dzieci. Pozostaje życzyć dobrych wyników w nauce, żeby można było ze spokojem wyjechać na wypoczynek. 

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie na świecie. Musisz je wypróbować!

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: