Jedziesz do Wielkiej Brytanii? Dowód osobisty nie wystarczy

Od 1 października podróż do Wielkiej Brytanii możliwa jest tylko na podstawie paszportu. Tak dla Polaków, jak i dla obywateli innych państw Unii Europejskiej. To kolejny efekt Brexitu.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po 30 września 2021 roku podróż do Zjednoczonego Królestwa będzie możliwa tylko z ważnym paszportem. Wyjątkiem są osoby mające status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego. W ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Zobacz wideo Księżna Kate i książę William w filmiku z okazji 10. rocznicy ślubu. Cała rodzina w komplecie

Maciej Woroch w Faktach TVN tłumaczył, że osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej. 

Sprawdźmy stan paszportu

Przed wyjazdem upewnijmy się, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia.

Podróżni, którzy posiadają paszporty biometryczne, dalej będą mogli korzystać z automatycznych bramek na lotniskach. Na dowód będą mogły wjechać osoby, które mają pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii lub dopiero oczekują na wydanie dokumentu. To są wyjątki. Obowiązującym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy będzie paszport.

Czy potrzebna wiza?

Wiele osób zadaje pytanie, czy wraz z wejściem w życie Brexitu, trzeba będzie ubiegać się o wizę. Jeśli nasza wizyta będzie trwała do 6 miesięcy i ma cel turystyczny, chcemy odwiedzić rodzinę i przyjaciół, planujemy krótkoterminowe studia, spotkania biznesowe czy konferencje – to wówczas wiza nie jest potrzebna. Jeśli planujemy cel zarobkowy, wówczas należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

Źródło: gov.pl / Fakty TVN

Więcej o: