Wyspy na Morzu Karaibskim. Jakie są najciekawsze wyspy na Karaibach? Nie tylko Kuba

Wyspy na Morzu Karaibskim kojarzą się z pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Ze względu na ciepły klimat przyciągają one tysiące turystów każdego roku. Jednak które z nich są warte odwiedzenia? Sprawdźmy.

Największa wyspa na Morzu Karaibskim – Kuba

Naszą podróż po Karaibach zaczynamy od największej wyspy na Morzu Karaibskim, jaką jest Kuba. Zajmuje ona powierzchnię prawie 106 km2 i jest domem dla około 11 milionów ludzi. Kuba jest długą, ale wąską wyspą. Rozciąga się z zachodu na wschód na około 1200 km, a jej szerokość w większości miejsc wynosi około 60 km. Historycznie Kuba była hiszpańską kolonią i stanowiła jeden z najważniejszych portów. Niepodległość została osiągnięta przez Kubańczyków w 1902 roku, jednak już 54 lata później czekała ich rewolucja, która wprowadziła w państwie nowy ustrój, jakim jest socjalizm, a na jego czele stanął Fidel Castro. Z turystycznego punktu widzenia Kuba ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Co roku przyciąga turystów poszukujących klimatycznych uliczek, złocistych, piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Warto też pamiętać, że Kuba słynie z najlepszych na świecie cygar.

KubaKuba fot. Shutterstock

Jakie są wyspy na Morzu Karaibskim? Haiti

Jakie jeszcze są wyspy na Morzu Karaibskim? Następną z pewnością wartą odwiedzenia wyspą na Morzu Karaibskim jest Haiti. Wiele osób może kojarzyć tę nazwę z Republiką Haiti, która jest jednym z najuboższych krajów na naszej planecie i bardzo często musi się ścierać z różnymi klęskami żywiołowymi jak trzęsienia ziemi czy huragany. Jest to skojarzenie poprawne, gdyż Republika Haiti faktycznie znajduje się na wyspie Haiti, jednak zajmuje około jedną trzecią powierzchni wyspy. Pozostała część należy do innego kraju, jakim jest Dominikana, która jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych ostatnich lat. Dzieje się tak nie tylko za sprawą niemal pocztówkowych krajobrazów, pięknych plaż, turkusowej wody i wysokich palm, ale również walorów kulturowych i masy atrakcji turystycznych, jakie Dominikana zapewnia. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest stolica – Santo Domingo, która w 1990 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tutaj zarówno spacerować po górzystych terenach czy próbować swoich sił w wspinaczce jak i uprawiać sporty wodne jak na przykład nurkowanie. 

DominikanaDominikana Fot. Shutterstock

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Wyspy na Morzu Karaibskim - ranking. Martynika

Ranking na ciekawe wyspy na Morzu Karaibskim nie mógłby istnieć bez takiego miejsca, jak Martynika. Jest to wyspa leżąca w Małych Antylach pomiędzy Dominiką a Saint Lucią. Wyspa została odkryta około 1502 roku podczas jednej z podróży Krzysztofa Kolumba. Jak wiele wysp w tym rejonie świata była ona kolonią. W 1653 przybyli na nią pierwsi francuscy kolonizatorzy i od tamtej pory to oni przejęli władzę na wyspie (z krótką przerwą na brytyjską okupację). W 1946 roku Martynika otrzymała status francuskiego departamentu zamorskiego. Jeżeli chodzi o turystykę, to jest ona na tej wyspie na wysokim poziomie. Będąc na Martynice, szczególnie warto zobaczyć długą i szeroką plaże La Grande Anse des Salines oraz przespacerować się po Fort-de-France.

Wyspy na Morzu Karaibskim - MartynikaWyspy na Morzu Karaibskim - Martynika Shutterstock

Wyspy na Morzu Karaibskim - lista

Oto lista zawierająca inne wyspy na Morzu Karaibskim:

  • Aruba
  • Curacao
  • Montserrat
  • Wielki Kajman
  • Turneffe

Zobacz też: Wyspy chorwackie. Jakie są najciekawsze wyspy chorwackie?

Więcej o: