Najmniejsze państwa na świecie. Który kraj na Ziemi jest najmniejszy?

Choć wydawać by się mogło, że najmniejsze państwa na świecie nie mają zbyt wiele do zaoferowania, jeśli przyjrzymy się im dokładniej, fakty prezentują się zupełnie inaczej. Okazuje się, że są to kraje niezwykle interesujące. Jakie są zatem najmniejsze państwa świata i co można w nich ciekawego zobaczyć? Sprawdzamy!

Najmniejsze państwa świata. Watykan – 0,44 km2

Podróż po najmniejszych państwach świata zaczynamy na Półwyspie Apenińskim. Tam na terytorium Włoch, w Rzymie, jako enklawa funkcjonuje Państwo Watykański. Zajmuje ono powierzchnię 0,44 km2 i jest nie tylko najmniejszym państwem świata pod względem powierzchni, ale również pod względem liczby ludności. Watykan jest oczywiście niezwykle ważnym miejscem religijnym. Stanowi on stolicę Kościoła katolickiego i jest miejscem, gdzie na co dzień rezyduje papież, co zachęca wielu wiernych do odbywania pielgrzymek właśnie do tego miejsca. Jednak Watykan oprócz religijnego aspektu może zapewnić również odwiedzającym wiele wrażeń pod kątem estetycznym. Każdy, kto się wybiera do Państwa Watykańskiego, powinien przy okazji zobaczyć Plac i Bazylikę Świętego Piotra, Muzeum Watykańskie czy Kaplice Sykstyńską, w której można zobaczyć słynne freski Michała Anioła, a w tym znajdujące się na sklepieniu, niezwykle popularne "Stworzenie Adama".

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Jakie są najmniejsze państwa na świecie? Monako - 2,02 km

Jakie jeszcze są najmniejsze państwa na świecie? Zostajemy w Europie, ale przenosimy się nieco na zachód. Tam na południu Francji znajduje się małe państwo o nazwie Księstwo Monako. Choć powierzchnia tego państwa, która wynosi tylko 2,02 km2, nie robi zbyt dużego wrażenia, to jednak bogactwo i przepych już mogą. Monako jest uważane, za jeden z najbogatszych i najbardziej luksusowych krajów Europy. Widok drogich samochodów czy licznych jachtów znajdujących się w porcie to tu rzecz normalna. Jeżeli chodzi o aspekt turystyczny tego państwa to oprócz pięknej pogody, jaka zazwyczaj panuje w okolicach Riwiery Francuskiej, Monako ma do zaproponowania wiele kulturowo. Turyści chętnie odwiedzają chociażby Katedrę Św. Mikołaja czy Operę w Monte Carlo. Ci, którzy szukają odrobiny adrenaliny i wrażeń z pewnością nie będą się tu nudzić, Księstwo Monako bowiem słynie ze swoich kasyn, a dla fanów sportu organizowane są wyścigi Grand Prix Formuły 1. Warto też wiedzieć, że znajduje się tutaj siedziba klubu piłkarskiego występującego we francuskiej ekstraklasie AS Monaco.

Monako/ Fot. ShutterstockMonako/ Fot. Shutterstock Monako/ Fot. Shutterstock

 Ranking: najmniejsze państwa na świecie. Nauru - 21,3 km2

Podążając za rankingiem najmniejszych państw świata, musimy się teraz przenieść z Europy do Oceanii. Tam na Oceanie Spokojnym, około 40 kilometrów od równika, znajdziemy małe wyspiarskie państwo oficjalnie nazywające się Republiką Nauru. Republika ta zajmuje powierzchnię 21,3 km2 i jest domem dla około 10 tysięcy obywateli, z czego większość jest rdzennymi Nauruańczykami. Uważa się, że Republika Nauru jest jednym z najbardziej zachodnich krajów Mikronezji. Choć oryginalnym językiem tego kraju jest nauruański, język angielski jest tu powszechnie używany nawet do tego stopnia, iż większość zajęć w szkołach odbywa się właśnie w tym języku. Głównymi fundamentami gospodarki Nauru są wydobycie fosforytów, rybołówstwo oraz plantacje kawy.

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Najmniejsze państwa na świecie - lista

Oto lista zawierająca najmniejsze państwa na świecie:

  • Watykan (0,44 km2)
  • Monako (2,02 km2)
  • Nauru (21,3 km2)
  • Tuvalu (26 km2)
  • San Marino (61 km2)
  • Liechtenstein (160 km2)
  • Wyspy Marshalla (181 km2)
  • St. Kitts i Nevis (261 km2)
  • Malediwy (289 km2)
  • Malta (316 km2)

Zobacz też:

Więcej o: