Najdłuższe mola w Europie. Które molo w Europie jest największe?

Najdłuższe mola w Europie to obiekty chętnie odwiedzane przez turystów, nie tylko ze względu na piękne widoki i morską bryzę, ale również atrakcje, które są ulokowane na terenie owych mol. Jakie są zatem najdłuższe mola w Europie? Sprawdzamy.

Najdłuższe molo w Europie. Southend Pier – 2158 m

Podróż po najdłuższych molach Europy rozpoczynamy na Wyspach Brytyjskich, a konkretnie od leżącej na południu miejscowości Southend-on-Sea. Tam znajduje się molo zwane Southend Pier, którego długość wynosi aż 2158 metrów i jest ono największym molem rekreacyjno-turystycznym nie tylko w Europie, ale i na świecie. Projekt budowy pomostu znajdującego się w ujściu Tamizy pojawił się już w maju 1829 roku i w tym samym roku rozpoczęto budowę tego obiektu. Autorem projektu pomostu Southend Pier był Sir James Brunlees, jeden z najznamienitszych szkockich inżynierów. Początkowo deptak był wykonany z drewna, jednak w późniejszych latach zastąpiła go żelazna konstrukcja. Na początku lat 90. XIX wieku na Southend Pier powstała również pierwsza na świecie kolej molowa. Molo odegrało również ważną rolę w trakcie wojen światowych. W obu tych okresach służyło jako jeden z głównych portów do którego cumowały alianckie statki.

 

Jakie są najdłuższe mola w Europie? Brighton Palace Pier – 525 m

Zastanawiasz się, jakie jeszcze są najdłuższe mola w Europie? Zostajemy zatem na Wyspach Brytyjskich, jednak z Southend-on-Sea przenosimy się do oddalonego o około 130 km Brighton. Tam znajdziemy wybudowane w 1899 roku molo zwane Brighton Palace Pier. Ma ono długość 525 km i jest trzecim molem wybudowanym w Brighton, jednak obecnie jedynym czynnym. Wcześniej dostępne były również Royal Suspension Chain Pier oraz West Pier. Celem powstania Palace Pier, było zastąpienie Chain Pier, które zawaliło się w trakcie budowy. Obiekt ten stał się bardzo popularny wśród turystów, a w 1911 roku stał się atrakcyjny nie tylko dla fanów pięknych widoków, ale również dla pasjonatów sztuki aktorskiej, gdyż na jego terenie utworzono teatr. Służył on do 1986 roku kiedy został rozebrany. W następnych latach molo zmieniło nieco charakter, gdyż na obiekcie pojawiło się wiele atrakcji znanych z parków rozrywki (karuzele, kolejki górskie).

 
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Ranking: najdłuższe mola w Europie. Trzecie miejsce zajmuje Molo w Sopocie (511,5 m)

Kto by się spodziewał, że w rankingu na najdłuższe mola w Europie możemy zobaczyć naszego polskiego przedstawiciela. Tak jednak jest, sopockie molo to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych, jakie występują nad Morzem Bałtyckim. Historia tego największego polskiego mola sięga jeszcze XIX wieku. Wtedy Jerzy Haffner zaplanował i sfinansował wybudowanie 32-metrowego pomostu. W późniejszych latach molo było rozbudowywane do 150 metrów, a następnie do 511,5 metra, którymi możemy się przechadzać do dziś. W 2011 roku do głównej konstrukcji mola dobudowano również marinę, mogącą pomieścić nawet do 100 jachtów.

Molo w SopocieMolo w Sopocie Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe mola w Europie - lista obiektów, które warto zobaczyć

Oto lista jednych z najdłuższych mol w Europie, które z pewnością warto odwiedzić:

  • Heringsdorf, Niemcy  
  • Połąga, Litwa 
  • Sellin, Niemcy 
  • Scheveningen, Holandia

Zobacz też: 

Więcej o: