Najdłuższe rzeki w Europie. Która rzeka w Europie jest najdłuższa?

Najdłuższe rzeki w Europie to niestety nie Wisła, ani nie Odra. Nasi polscy liderzy nie mają jak mierzyć się z europejskimi gigantami, których długość jest większa nawet trzykrotnie. Zastanawiasz się, jakie są najdłuższe rzeki w Europie? Oto one.

Najdłuższa rzeka w Europie. Wołga – 3530 km

Najdłuższa rzeka w Europie? Pierwsze miejsce na liście zajmuje Wołga. Ta rzeka leżąca w całości w Rosji swoje źródło ma na Wzgórzach Wałdajskich, pomiędzy wielkimi rosyjskim metropoliami Moskwą a Sankt Petersburgiem w nieco mniejszej mieścinie Wołgo-Wierjowie na wysokości około 228 metrów n.p.m. Wołga jest również największą rzeką, która znajduje swoje ujście w jeziorze, bo do takiego właśnie rodzaju akwenu zaliczane jest - pomimo swojej nazwy - Morze Kaspijskie. Choć Wołga zajmuje pierwsze miejsce pod względem długości w Europie, w rankingu światowym nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce, gdzie królują ponad 6000-kilometrowe Nil i Amazonka. Wołga miała w historii bardzo duże znaczenie transportowe. Służyła jako szlak handlowy łączący Rosję z krajami arabskimi. Obecnie rzeka jest żeglowna przez większość jej trasy, co ważne jest także połączona kanałami z Morzem Białym i Morzem Bałtyckim. Wołga i jej dopływy tworzą również największy system rzeczny w Europie. Największe dopływy tej rzeki to Samara, Oka i Kama.

Delta Wołgi. Jest najdłuższą i największą rzeką Europy. Przez 3,5 tysiąca kilometrów, czyli od źródła do ujścia, płynie przez terytorium Rosji. Leżą nad nią m.in. Twer, Kazań, Kostroma i Samara. Wołga ma największą w Europie deltę, jej powierzchnia wynosi prawie 20 tys. km kwadratowych powierzchni. Na zdjęciu Wołga zakręcająca w rejonie Samary.Delta Wołgi. Jest najdłuższą i największą rzeką Europy. Przez 3,5 tysiąca kilometrów, czyli od źródła do ujścia, płynie przez terytorium Rosji. Leżą nad nią m.in. Twer, Kazań, Kostroma i Samara. Wołga ma największą w Europie deltę, jej powierzchnia wynosi prawie 20 tys. km kwadratowych powierzchni. Na zdjęciu Wołga zakręcająca w rejonie Samary. Wołga/shutterstock

Wisła w Warszawie Najdłuższe rzeki w Polsce. Która rzeka w Polsce jest najdłuższa?

Jakie są najdłuższe rzeki w Europie? Dunaj – 2888 km

Jakie jeszcze są najdłuższe rzeki w Europie? Dunaj to druga co do wielkości rzeka Europy. Płynie ona z zachodu na wschód, pokonując na swojej drodze wiele krajów i krain geograficznych. Swoje źródło Dunaj ma w Niemczech w okolicach miejscowości Donaueschingen i Furtwangen w górach Schwarzwaldu. Stamtąd rzeka kieruje się do Austrii, a następnie do Słowacji, Węgier, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. Ostatecznie swoją rozbudowaną deltą Dunaj uchodzi do Morza Czarnego w Rumunii. Przepływa ona przez wiele europejskich stolic jak Wiedeń czy Budapeszt, gdzie można wybrać się w rejs właśnie po tej rzece. Dorzecze Dunaju zajmuje powierzchnię 795 686 km2, a ciekawostką może być to, że mała część tego potężnego dorzecza znajduje się w Polsce. Jest nią 29 km rzeka o nazwie Czarna Orawa, znajdująca się w południowym rejonie naszego kraju.

Budapeszt i DunajBudapeszt i Dunaj Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Ranking: najdłuższe rzeki w Europie. Trzecie miejsce zajmuje Ural (2534 km)

Trzecią lokatę w rankingu najdłuższych rzek europejskich zajmuje rzeka Ural. Jest to jednak miejsce, które może wzbudzić odrobinę kontrowersji, gdyż owa rzeka znajduje się zarówno w Europie, jak i w Azji. Swoje źródło Ural ma w Rosji w górach zwanych Uralem Południowym. Są one umowną granicą oddzielającą Europę od Azji. Ujście Ural zaś ma w Kazachstanie, gdzie wpada do Morza Kaspijskiego.

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Zobacz też: Najdłuższe ulice w Polsce. Gdzie się znajdują?

Najdłuższe rzeki w Europie. Dniepr – 2285 km

Czwartą pozycję, lub trzecią w zależności czy uznajemy Ural jako rzekę europejską, zajmuje Dniepr. Jest to rzeka w całości znajdująca się na terenie starego kontynentu i przepływa przez takie kraje, jak Rosja, Białoruś i Ukraina. Swoje źródło podobnie do Wołgi ma na Wzgórzach Wałdajskich. Następnie kieruje się ona na południe, by ostatecznie szerokim, lejkowatym ujściem wpaść do Morza Czarnego.

DnieprDniepr Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Amazonka. Brazylijski las deszczowy Najdłuższe rzeki na świecie. Jaka jest najdłuższa rzeka świata?

Najdłuższe rzeki w Europie - lista

Oto lista najdłuższych rzek w Europie:

  1. Wołga - 3530 km
  2. Dunaj - 2888 km
  3. Ural - 2534 km
  4. Dniepr - 2285 
  5. Don - 1970 km
  6. Peczora - 1809 km 

Zobacz też: 

Więcej o: