Najdłuższe rzeki na świecie. Jaka jest najdłuższa rzeka świata?

Najdłuższa rzeka świata to nieprosty tytuł do zdobycia. Głównie ze względu na problem z dokładnością pomiaru. Aby prawidłowo zmierzyć rzekę, należy znać dokładny punkt jej źródła oraz ujścia, co nie zawsze jest takie oczywiste, dlatego długości są szacunkowe, a naukowcy wciąż się spierają, której rzece należy się ten tytuł. Przechodząc do konkretów - przedstawiamy najdłuższe rzeki świata.

Najdłuższa rzeka świata: Nil - 6853 km

Zastanawiasz się, jakie są najdłuższe rzeki świata? Obecnie spośród dwóch kandydatów do tytułu najdłuższej rzeki świata, więcej źródeł wskazuje na płynący w Afryce Nil. Za źródło tej potężnej rzeki uznaje się Jezioro Wiktorii, które jest największym jeziorem na tym kontynencie. Nil przepływa przez takie kraje, jak Sudan Południowy, Sudan, Burundi, Erytreę, Demokratyczną Republikę Konga, Rwandę, Tanzanię, Kenię, Etiopię, Ugandę oraz Egipt, by ostatecznie znaleźć swoje ujście do Morza Śródziemnego. Głównymi dopływami tej rzeki są Nil Błękitny i Biały. Nil jest i był bardzo ważną rzeką dla cywilizacji zamieszkujące okoliczne obszary. Obecność tej rzeki w dużej mierze przyczyniła się do powstania jednej z pierwszych cywilizacji na świecie, jaką był Starożytny Egipt. Dzięki Nilowi ludzie mieli dostęp do świeżej wody oraz do żyznych gleb terenów zalewowych. Ciekawostką na temat Nilu może być fakt, iż przepływa on przez obydwie półkule Ziemi.

Najdłuższe rzeki Afryki - Nil. Zdjęcie ilustracyjneNajdłuższe rzeki Afryki - Nil. Zdjęcie ilustracyjne leshiy985 / Shutterstock

Najdłuższe rzeki świata - lista nie może istnieć bez Amazonki – 6437 km

Oto i drugi kandydat do miana najdłuższej rzeki świata. Obecnie długość Amazonki szacuje się na 6437 kilometrów, jednak cały czas trwają prace nad znalezieniem dokładnego punktu jej źródła oraz ujścia, a z powodu iż są to miejsca często ciężko dostępne, jest to proces żmudny. Aczkolwiek jest jeden aspekt w którym żadna rzeka na świecie Amazonce nie dorównuje. Jest to średnia ilość wody przepływającej, która w przypadku tej rzeki wynosi aż 209 tysięcy m3/s. Amazonka jest oczywiście rzeką znajdującą się w Ameryce Południowej, przepływa przez takie kraje jak Gujana Francuska, Surinam, Gujana, Wenezuela, Boliwia, Kolumbia, Peru, Ekwador i Brazylia, a swoje ujście ma w Oceanie Atlantyckim. Jeżeli chodzi o źródło Amazonki, jest to kwestia sporna. Niektórzy naukowcy mówią o źródle bijącym ze stoków góry Quehuisha w Andach, inni zaś o potoku Carhuasanta.  

Amazonka, Amazonia, Ameryka PołudniowaAmazonka, Amazonia, Ameryka Południowa shutterstock

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Ranking: najdłuższe rzeki świata. Jangcy (6300 km) zajmuje trzecie miejsce 

Trzecie miejsce w rankingu na najdłuższe rzeki świata? Byliśmy w Afryce, Ameryce Południowej, to teraz czas na Azję. Jangcy zwana również Błękitną Rzeką przepływa przez tylko jeden kraj, jakim są Chiny i jest bardzo ważnym fundamentem dla funkcjonowania całego kraju. Chiny zamieszkuje około 1,4 miliarda ludzi, a około 40 procent z całej populacji zamieszkuje tereny w okolicy dorzecza tej rzeki. Tereny dorzecza Jangcy stanowią również kluczową rolę dla uprawy ryżu w Chinach, gdyż aż 75 procent wszystkich zbiorów pochodzi właśnie z tego miejsca. Źródło Jangcy znajduje się w paśmie górskim Tangla, ujście zaś w Szanghaju, gdzie wpada do Morza Wschodniochińskiego.

JangcyJangcy Fot. Shutterstock

Najdłuższe rzeki świata - lista 

Oto lista 10 najdłuższych rzek świata:

  • Nil (6 853 km)
  • Amazonka (6 437 km)
  • Jangcy (6 300 km)
  • Missisipi (6 275 km)
  • Żółta Rzeka (5 464 km)
  • Rzeka Ob (5 410 km)
  • Kongo (4 700 km)
  • Mekong (4 500 km)
  • Amur (4 444 km)
  • Lena (4 400 km)

Zobacz też: Największe wodospady w Kanadzie. Wodospad Niagara wciąż najpopularniejszy!

Więcej o: