W Tatrach wciąż tłumy. Kochacie góry? Tutaj nie musisz stać w kilkugodzinnej kolejce

Uwielbiasz chodzić po górach, nawet gdy jest nieco chłodniej na dworze? Doskonale to rozumiemy. Nie ma nic lepszego niż rześkie górskie powietrze, które oczyszcza umysł po kilku godzinach wędrówki. Ale żeby prawdziwie wypocząć, dobrze być w górach samotnie. Wpadnie co chwilę na kolejnych hałaśliwych turystów, nie sprzyja relaksowi i wyciszeniu. W Tatrach wciąż są tłumy. Ale kto powiedział, że musicie wędrować właśnie tam? Polecamy Bieszczady, a także Góry Świętokrzyskie oraz Beskid Śląski.

Łysa Góra – Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to miejsce, które idealnie sprawdzi się na pierwszy wypad w góry lub pierwszy raz w górach z rodziną. Znajdziemy tu trasy idealne dla mniejszych dzieci. Niezbyt wymagające podejścia, moc atrakcji po drodze sprawią, że nawet te grymaszące pociechy będą w Górach Świętokrzyskich dobrze się bawić.

Tu warto mieć oczywiście na uwadze Łysą Górę. Znajduje się tu rezerwat przyrody i pozostałości wału, który kiedyś był miejscem kultu Słowian. A starszym dzieciom możemy opowiedzieć wiele legend o sabatach czarownic, które były tu ponoć kiedyś regularne.

Barania GóraBarania Góra zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Barania Góra – Beskid Śląski

Godny rozwagi jest także Beskid Śląski i szlak prowadzący na Baranią Górę. Zdecydowanie nie pożałujemy, bo widoki są obłędne. Na dodatek możemy zobaczyć, gdzie bieg swój rozpoczyna Wisła.

Zobacz wideo Dach świata tonie w śmieciach. Zebrano 11 ton opadów

A gdy będziemy mieli chęć na inne atrakcje, to tu znajdziemy ich bez liku. Warto odwiedzić choćby zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, pałac myśliwski Habsburgów w Wiśle czy obejrzeć chałupy w Brennej i Istebnej.

Bieszczady, na Tarnicę przez Bukowe Berdo Bieszczady, na Tarnicę przez Bukowe Berdo  Bieszczady, na Tarnicę przez Bukowe Berdo

Bukowe Berdo z Mucznego - Bieszczady

Przejdźmy teraz do bardziej konkretnych szlaków. Zmieniamy też lokalizację, bo proponujemy wycieczkę w Bieszczady. Tu tłumów nie zastaniemy nawet w szczycie sezonu. Jeśli szukamy ciszy, koniecznie wejdźmy na Bukowe Berdo.

Proponujemy na początek trasę z Mucznego, która jest niemal pusta. To nieco dziwi, bo Bukowe Berdo liczy 13 11 m n.p.m. w najwyższym punkcie, więc należy być gotowym na dwugodzinny marsz. Każdy mu sprosta.

Bieszczady, Połonina WetlińskaBieszczady, Połonina Wetlińska Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Z Zatwarnicy na Smerek. Bieszczady

Bieszczady to wciąż nieodkryta perełka. Można wymieniać mnóstwo nieuczęszczanych zbytnio szlaków, więc i my proponujemy kolejny w tym paśmie górskim.  Tym razem jest to szlak żółty wiodący na Przełęcz Orłowicza. Stąd można wyruszyć na Smerek. Stratujemy w miejscowości Zatwarnica.

To nieco trudniejsze podejście, ale wciąż w zasięgu możliwości średnio doświadczonych piechurów. Szczyt Smereka oczaruje nas świetnymi widokami na Roh, Hnatowe Berdo, Wielką Rawkę, Riabą Skałę, Płaszę, Okrąglik i Jasło, dolinę Sanu, pasmo Otrytu, Zatwarnicę, Jawornik, Dwernik-Kamień, a nawet na Magurę Łomniańską.

Więcej o: