Rekordowy lot. Samolot pokona prawie 15 tys. kilometrów

To będzie najdłuższy lot komercyjny wykonany przez linie lotnicze Qantas. Rekordowy lot non-stop odbędzie się 5 października i pobije rekord poprzedniego najdłuższego komercyjnego lotu Qantas - z Perth do Londynu.

We wtorek 5 października 2021 ma odbyć się lot repatriacyjny, który sprowadzi Australijczyków z Ameryki Południowej. Będzie to najdłuższy komercyjny lot non-stop wykonany przez australijskie linie lotnicze Qantas. 

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Najdłuższy lot komercyjny non-stop. Qantas zabierze pasażerów z Buenos Aires do Darwin

Boeing 787 Dreamliner poleci z Buenos Aires w Argentynie do Darwin w Australii. Samolot będzie leciał non-stop, pokonując trasę 14 680 kilometrów. Przelot zajmie blisko 18 godzin. Do tej pory najdłuższą komercyjną trasą linii Qantas był lot z Perth do Londynu (14 498 km). 

W przeszłości Qantas obsługiwał dłuższe loty bez międzylądowań niż lot Buenos Aires - Darwin, ale nie jako loty komercyjne. Lot testowy z Nowego Jorku do Sydney trwał 19 i pół godziny, a samolot pokonał dystans 16 200 km. Jednak ten lot testowy non-stop nie przewoził pasażerów opłacających swój lot i odbywał się w ściśle określonych warunkach - z limitami pojemności i bagażu.

Pasażerowie obawiają się, że nie dotrą na samolot

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa wielu pasażerów z innych części Ameryki Południowej, którzy wykupili bilety na lot z Buenos Aires do Darwin, obawia się, że nie będą mieli możliwości dotrzeć na lotnisko. Na tę chwilę obostrzenia w Argentynie pozwalają na przekraczanie granicy państwa tylko obywatelom i stałym mieszkańcom. 

W sprowadzaniu Australijczyków do ojczyzny pomaga biuro podróży Xtravel z Nowej Zelandii. Jak mówi Victoria Keating z Xtravel, granice Argentyny mają zostać otwarte 1 października, ale wielu Australijczyków nadal obawia się, że nie będą w stanie dotrzeć na lot 5 października. Obecnie każdy zaplanowany lot do Argentyny musi być zatwierdzony przez rząd. Może się więc okazać, że jeśli jakiś lot zostanie odwołany, będzie za późno, żeby wyczarterować samolot do Argentyny. 

Mamy Australijczyków na północy w Wenezueli i Kolumbii, na samym krańcu Argentyny i Chile, a także w Gwatemali, Salwadorze, Meksyku, a nawet w USA. Ci ludzie muszą spakować walizki, swoje życie, oddać klucze, zrezygnować z pracy… a co się stanie, jeśli lot zostanie odwołany? Jest dużo niepewności - mówiła Victoria Keating w rozmowie z serwisem Traveller. 
Więcej o: