Najczystsze japońskie, najlepszy personel w singapurskich. A LOT? Jak zostały ocenione polskie linie lotnicze? [RANKING]

Które linie lotnicze są najczystsze? W których lata najlepszy personel? I który przewoźnik deklasuje 350 konkurentów z całego świata? Z rankingu opublikowanego przez firmę Skytrax wynika, że laur zwycięzcy należy do Qatar Airways. W pierwszej dziesiątce uplasował się jeden przewoźnik z Europy. Polskie linie lotnicze LOT znalazły się w pierwszej setce.

Ranking najlepszych linii lotniczych świata jest tym bardziej cenny, że powstaje na podstawie opinii pasażerów. Oceniają oni m.in.: komfort podróży, życzliwość personelu pokładowego i serwowane podczas lotu posiłki. W badaniu wzięło udział ponad 21 mln pasażerów z ponad 100 krajów. The World Airline Awards przyznawane są od 2001 roku, poza jednym wyjątkiem. W ubiegłym roku, skoro pandemia uziemiła większość przewoźników, zrezygnowano z badania. W zestawieniu Skytrax wzięto pod uwagę 350 przewoźników z całego świata.

Zobacz wideo Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu

Najlepszą linią świata została Qatar Airways, która obroniła tytuł lidera z 2019 roku. To już szósty rok z rzędu, gdy katarski przewoźnik uzyskał ten prestiżowy tytuł. Poza tym pasażerowie najwyżej oceniają go za klasę biznes, najlepszy fotel w klasie biznes i uznali go za najlepszego przewoźnika na Bliskim Wschodzie, dając mu zwycięstwo we wspomnianych kategoriach. Linie Qatar Airways docierają do ponad 140 miejsc na całym świecie, oferując wysoki poziom usług, dzięki którym od kilku lat wygrywa rankingi.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła linia Singapore Airlines. Poza tym singapurskie linie lotnicze mogą poszczycić się najlepszą załogą pokładową, zwyciężając w tej kategorii. Pasażerowie docenili przewoźnika, dając mu palmę pierwszeństwa w kategoriach: "najlepsza pierwsza klasa" i "najlepszy fotel w pierwszej klasie".

Na trzecim miejscu znalazły się japońskie linie lotnicze: ANA All Nippon Airways, powtarzając swój sukces i zdobywając tytuł Najbardziej czystej linii lotniczej na świecie. To szczególnie ważna nagroda podczas pandemii.

Najlepsze linie lotnicze na świecie

1. Qatar Airways

2. Singapore Airlines

3. ANA

4. Emirates

5. Japan Airlines

6. Cathay Pacific

7. EVA Air

8. Qantas Airways

9. Hainan Airways

10. Air France

Europejscy przewoźnicy

Pierwszą dziesiątkę zamyka Air France, narodowy przewoźnik Francji. Tuż za nim na 11. miejscu znalazła się linia British Airways, na 13. – Lufthansa, na 14. – rosyjski Aerofłot, a na 16. – KLM. Turkish Airlines znalazła się na 17 miejscu, a Swiss na 18. LOT, czyli nasz narodowy przewoźnik, został sklasyfikowany na 68. pozycji.

Ryanair został sklasyfikowany na 57. miejscu (w 2019 roku był na 59 pozycji), a Wizz Air jest daleko w tyle. Zajął dopiero 96. miejsce, choć w porównaniu do rankingu z 2019 roku węgierska linia skoczyła o kilka oczek do góry. Dwa lata temu znajdowała się na 105. pozycji.

Tanie linie. Który przewoźnik najlepszy?

Skytrax przyznaje również nagrodę Najlepszych niskobudżetowych linii lotniczych na świecie. W tej kategorii tytuł zwycięzcy należy się malezyjskim, największym tanim liniom lotniczym w Azji – AirAsia. Na drugim miejscu uplasowała się amerykańska tania linia lotnicza - Southwest Airlines. Podium zamyka Scoot, czyli Singapurskie Niskobudżetowe Linie Lotnicze. Ryanair uplasował się na ósmej pozycji.

Najlepsze niskobudżetowe linie lotnicze

1. AirAsia

2. Southwest Airlines

3. Scoot

4. Vueling Airlines

5. IndiGo

6. EasyJet

7. Jetstar Airways

8. Ryanair

9. Jetstar Asia

10. Flynas

Źródło: www.worldairlineawards.com

Więcej o: