Gdzie na grzyby pod Warszawę 2021: czy mieszkańcy stolicy i okolic mają szansę na udane grzybobranie?

Wielu mieszkańców stolicy Polski zastanawia się, gdzie wybrać się na grzyby pod Warszawę. Sezon na grzyby 2021 roku już trwa, dlatego warto wiedzieć, w których mazowieckich lasach można znaleźć skarby leśnego runa. Sprawdzamy, gdzie warto wybrać się na grzybobranie w okolicach Warszawy.

Gdzie na grzyby pod Warszawę? Sprawdź, gdzie grzybobranie jest zakazane!

Odpowiedź na pytanie, gdzie wybrać się na grzyby pod Warszawę, wcale nie jest taka prosta. Choć lasy Mazowsza nie są może tak urodzajne, jak na przykład lasy na południu Polski, to mieszkańcy stolicy i okolic nie mogą narzekać na brak miejsc, w których rosną grzyby. Warto jednak pamiętać, że na grzybobranie absolutnie nie wolno wybierać się na tereny prywatne, ani też do parków narodowych. Zbieranie grzybów zabronione jest więc na przykład w Lesie Bielańskim czy Lesie Kabackim, na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz w Rezerwacie Łosiowe Błota. W te rejony na grzyby na pewno wybierać się nie należy. Nie znaczy to jednak, że w Warszawie i okolicach nie ma miejsc, w których można byłoby zbierać grzyby – wszak w samych tylko granicach metropolii aż 15 procent jej powierzchni stanowią lasy, nie mówiąc o licznych terenach lesistych ją okalających.

Zbieranie grzybów: okolice Warszawy wręcz zapraszają na grzybobranie

Tym, którzy chcą wybrać się na zbieranie grzybów, okolice Warszawy mogą zaoferować wiele interesujących miejsc do tego odpowiednich. Na przykład lasy znajdujące się na trasie do Starej Miłosnej (i dalej, do Białobrzegów), aż zachęcają do grzybobrania. Znawcy mawiają, że największe zagłębie grzybów znajduje się okolicach leśnego uroczyska Zielony Ług. Tereny te usytuowane są zaledwie 20 kilometrów od centrum Warszawy i obfitują przede wszystkim w kurki. Równie blisko centrum stolicy mieszczą się polecane przez grzybiarzy okolice Międzylesia (południowo-wschodnia część Warszawy). Tu latem można zbierać kurki, jesienią zaś – wiele innych grzybów. Grzybiarze upodobali sobie również tereny leśne wokół wsi Mostówka, znajdującej się na trasie do Wołomina. Nieco dalej od Warszawy na porządne zbiory można liczyć w lasach w okolicach Celestynowa – tu zebrać można przede wszystkim maślaki i prawdziwki.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Miejsca na grzyby pod Warszawą – lista

Oto lista miejsc na grzyby pod Warszawą, w które warto się wybrać:

  • lasy na trasie do Starej Miłosnej (zwłaszcza Zielony Ług),
  • lasy na trasie do Białobrzegów,
  • okolice Międzylesia,
  • okolice wsi Mostówka (trasa do Wołomina, nieopodal Wyszkowa),
  • okolice Celestynowa,
  • okolice Wólki Radzymińskiej,
  • lasy nieopodal wsi Rajszew,
  • okolice Makowa Mazowieckiego (nieco większa odległość od centrum Warszawy),
  • tereny leśne nieopodal wsi Chrosna (powiat otwocki),
  • okolice Puszczy Kampinoskiej: Izabelin, Palmiry, Truskaw, Śladów, Granica, Leszno, Tułowice, Leoncin, Zaborów, Wilcze Tułowskie, Lipków.

Grzybobranie pod Warszawą: o czym warto pamiętać?

Wybierając się na grzybobranie pod Warszawą warto odpowiednio się ubrać. Pamiętajmy, że aura może nas zaskoczyć, konieczne będą wygodne, najlepiej nieprzemakalne buty, a także odzież chroniąca nas przed wiatrem i deszczem. Należy zaopatrzyć się w nożyk lub scyzoryk, którym delikatnie odetniemy trzonek znalezionego grzyba. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy dany grzyb jest jadalny – najlepiej pozostawmy go na miejscu. W rozpoznaniu gatunków grzybów może nam pomóc zabrany ze sobą na grzybobranie atlas grzybów. Pamiętajmy także, że zbieranie grzybów do foliowej reklamówki to zły pomysł – na grzybobranie doskonale nadaje się koszyk, który zapewnia odpowiednią wentylację zebranych grzybów, można ewentualnie zabrać ze sobą wiaderko. Z takim ekwipunkiem wyruszamy do lasu, na przykład w okolice Wólki Radzymińskiej, które uchodzą za prawdziwy raj dla grzybiarzy. W podobnej odległości od centrum Warszawy znajdują się lasy wokół wsi Rajszew, które co roku przyciągają ogromne ilości amatorów grzybobrania. Również w powiecie otwockim znajdziemy interesujące tereny na grzybobranie. Warto udać się w okolice wsi Chrosna – trudno wrócić stamtąd z pustym koszem. Jeśli mamy ochotę na nieco dalszą wyprawę, można rozważyć wyjazd w okolice Makowa Mazowieckiego. Tamtejsze lasy obfitują w wiele rodzajów grzybów.

Mapa grzybów – Warszawa

Jak widać mapa grzybów Warszawy i okolic przedstawia się imponująco. W promieniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od ścisłego centrum polskiej stolicy znajduje się wiele terenów lesistych, z których miłośnicy grzybobrania na pewno nie wyjdą z pustymi rękami. Grzybiarze mogą liczyć na borowiki szlachetne i sosnowe, maślaki zwyczajne, kanie czy podgrzybki, nie brak też koźlarzy, kolczaków obłączastych czy kurek.

 Zobacz też: Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie 2021 i dobre miejsca dla grzybiarzy

Więcej o: