Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie 2021 i dobre miejsca dla grzybiarzy

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie 2021 oferuje wiele doskonałych lokalizacji dla grzybiarzy. Tradycja grzybobrania jest częścią kultury Warmii i Mazur. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Mapa grzybów: warmińsko-mazurskie. Na co możemy liczyć?

Jak prezentuje się mapa grzybów w woj. warmińsko-mazurskim? Na jakie gatunki przede wszystkim można tutaj liczyć? Kraina tysiąca jezior może być rozpoznawalna nie tylko z uwagi na bogactwo akwenów przyjaznych dla wędkarzy i amatorów letniego wypoczynku. Warto wybrać się tutaj także na grzyby. Duża ilość lasów sprawia, że sezon trwa tu niekiedy wyjątkowo długo. 

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie przyjazne dla grzybiarzy 

Gdzie na grzyby? Warmińsko-mazurskie posiada wyjątkowy atut, który powinni docenić wszyscy grzybiarze. Warmię i Mazury porasta przeszło 600 tys. ha lasu. Szacuje się, że jest to aż 8 proc. wszystkich lasów w kraju. Rośnie tu prawie 1400 gatunków grzybów jadalnych, czyli niemal wszystkie, które można u nas zbierać i spożywać. Szczególnie ceni się tutejsze kurki, borowiki szlachetne i kanie

Zbieranie grzybów warmińsko-mazurskie: kultowa lokalizacja

Gdzie rozpocząć zbieranie grzybów? Warmińsko-mazurskie jest w tej kwestii na tyle bogate, że każdy znajdzie jakąś ulubioną miejscówkę dla siebie. Wielu wytrawnych grzybiarzy stara się zresztą chronić najlepsze ich zdaniem miejsca i niechętnie dzieli się informacjami zwłaszcza z turystami. Bez wątpienia dla wielu osób prawdziwą Mekką będą lasy Puszczy Piskiej. Pamiętajmy, że łącznie liczą sobie 100 tys. ha. O tym, jak bardzo liczy się tu tradycja zbierania grzybów, jest Wielbarski Festiwal Grzybów Grzybobranie, który odbył się w tym roku po raz VII. 

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Miejsca na grzyby warmińsko-mazurskie: lista ciekawych lokalizacji

Jakie jeszcze warto wybrać miejsca na grzyby w woj. warmińsko-mazurskim? Lista jest tu nadzwyczaj długa. Nie może jednak na niej zabraknąć lokalizacji takich, jak lasy łańskie, lasy taborskie, kompleksy leśne w pobliżu Rucianego-Nidy, Ostródy, Mikołajek i Morąga. Musimy się jednak liczyć z tym, że w przypadku dobrych warunków dla wzrostu grzybów, możemy w najpopularniejszych lokalizacjach spotkać się z prawdziwym tłokiem. Szczególnie weekendowy najazd grzybiarzy może być nieco uciążliwy. Pamiętajmy jednak, że nie wolno wjeżdżać samochodem do lasu. Za złamanie tej zasady grozi wysoki mandat.   

Grzybobranie na Warmii i Mazurach: ABC grzybiarza

Koniec września i październik zapowiadają się jako doskonały czas na grzybobranie na Warmii i Mazurach. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z darów natury w rozważny sposób. Zbierajmy tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Najlepiej jest, gdy osoby początkujące udają się do lasu wraz z doświadczonymi grzybiarzami. Można też używać atlasów grzybów z opisami i ilustracjami czy zdjęciami. Grzyby powinno się zbierać do kosza lub siatki materiałowej. W plastikowej bardzo  poszczególne egzemplarze szybko mogą się zepsuć. Naszym wrogiem podczas ulubionego zajęcia mogą być także kleszcze. Zanim wejdziemy do lasu, ubierzmy długie spodnie i rękawy. Skorzystajmy też z preparatów, które odstraszają te pajęczaki. Dzięki temu unikniemy groźnych konsekwencji, które grożą nam zwłaszcza po boreliozie.  

Zobacz też: Tych grzybów nie zbieraj. Możesz słono zapłacićWięcej o: