Boom na wyjazdy po sezonie. Jakie kierunki cieszą się popularnością?

Dla wielu Polaków wakacje jeszcze się nie skończyły. Turyści postanowili przedłużyć je na wrzesień, ale widać także zainteresowanie październikowymi terminami. Największą popularnością cieszą się góry, chociaż nad morzem też nie powinno brakować gości.

Tegoroczne wakacje były naprawdę rekordowe - oblężenie przeżywały zarówno popularne turystyczne kurorty w górach i nad morzem, jak też miejsca, które do tej pory uchodziły za omijane przez tłumy. Nawet w Bieszczadach, uważanych za oazę spokoju, momentami robiło się tłoczno.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Wakacje jesienią?

Turyści, którzy nie zaplanowali urlopu wczesną wiosną, mieli problem ze znalezieniem noclegu na ostatnią chwilę. To na pewno jedna z przyczyn decydujących o tym, że dużą popularnością zaczęły cieszyć się terminy wrześniowe.

- Jeszcze w wakacje zauważyliśmy tendencje do przedłużania urlopów na wrzesień - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl. - Wiele osób specjalnie przełożyło swoje urlopy na czas zaraz po zakończeniu wakacyjnego sezonu, by uniknąć tłumów i mieć wybór przy rezerwacji noclegu. Zainteresowanie jesiennym wypoczynkiem jest o wiele większe niż rok temu, a terminy wrześniowe rozchodzą się w naprawdę szybkim tempie – dodaje.

Obecnie najczęściej podróżują osoby, których nie dotyczy rok szkolny. Studenci – mają wakacje do końca września, single – chętnie wybierają wypoczynek w sezonie, gdy w miejscach turystycznych mniej dzieci, seniorzy – ceniący ciszę i spokój, rodzice dzieci do sześciu lat – te nie chodzą do szkoły oraz rodzice, którzy odchowali już swoje pociechy lub są bezdzietni.

Gdzie turyści wyjeżdżają jesienią?

W wakacje największym zainteresowaniem polskich turystów cieszył się rejon Morza Bałtyckiego, gdzie trafiło ponad 60 proc. wszystkich rezerwacji i zapytań dotyczących wolnych noclegów w lipcu oraz sierpniu. Według ekspertki Nocowanie.pl preferencje dotyczące wrześniowych wyjazdów są bardziej urozmaicone. Turyści interesują się bowiem zarówno górami, jak i morzem.

Oczywiście na topie pozostaje Zakopane, które również w szczycie sezonu było numerem jeden wśród turystów. Urlopowicze liczą na to, że na popularnych szlakach zrobi się luźniej, a także znikną wszechobecne kolejki i w stolicy Tatr zapanuje większy spokój. Trudno jednak za to ręczyć, ponieważ tylko w sierpniu do obiektów noclegowych w Zakopanem trafiło 10 proc. ogółu rezerwacji i zapytań dotyczących pobytów we wrześniu. Na kolejnych miejscach mamy Karpacz, Gdańsk, Szczawnicę, Kołobrzeg oraz Szklarską Porębę. Przedsiębiorcy nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

- Mogę powiedzieć, że te trzy pierwsze tygodnie września cieszą się zainteresowaniem. Jest to nieco

mniej intensywne niż w miesiącach wakacyjnych, ale już wiemy, że zapowiada się nieźle - mówi właściciel pensjonatu Dom pod Koziołkami w Szklarskiej Porębie.

Wrzesień nad morzem? Na topie są miasta!

Turyści, którzy zdecydują się na wyjazd we wrześniu nad morze, stawiają na większe miasta. Największym zainteresowaniem w tej chwili cieszy się Gdańsk. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest to naprawdę atrakcyjna urlopowa lokalizacja.

Oprócz plaży w Gdańsku można znaleźć mnóstwo rozrywek. Ciepły dzień warto oczywiście spędzić nad morzem, jednak w przypadku gorszej pogody nie trzeba obawiać się nudy. Na zwiedzających czekają gdańskie muzea, restauracje i liczne zabytki, nie tylko w obrębie Starego Miasta, ale też innych dzielnic, takich jak Oliwa słynąca z malowniczego parku oraz ogrodu zoologicznego. Turyści rezerwujący noclegi na wrzesień w Gdańsku planują też wypady do Sopotu i Gdyni, które wraz z nim tworzą trójmiejską aglomerację.

Potwierdzają to sami turyści rezerwujący noclegi nad morzem. We wrześniu wybierają bowiem nie tylko Gdańsk, ale również Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Władysławowo, gdzie łatwiej o rozrywki, które nie są związane z wypoczynkiem na plaży.

Źródło: nocowanie.pl

Więcej o: