Last minute na nowych zasadach. Możesz łatwo przepłacić

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w tym roku ta sama wycieczka na kilka dni przed wylotem była nawet o kilkaset złotych droższa niż zarezerwowana na trzy-cztery tygodnie wcześniej. Jaki z tego wniosek? Nie warto czekać do ostatniej chwili, bo nie dość, że ceny rosną, to wybór maleje.

Pytanie o to, czy kupować wycieczkę na kilka tygodni, a nawet na kilka miesięcy wcześniej, czy czekać do ostatniej chwili, to jedno z najczęstszych, na jakie odpowiadają doradcy turystyczni. Wiele osób myśli, że tuż przed wylotem będzie najtaniej, tymczasem praktyka pokazuje, że jest odwrotnie. – Latem obserwowaliśmy ciekawy trend: im mniej czasu pozostawało do wylotu, tym było drożej – mówi Anna Podpora, kierownik produktu w Wakacje.pl. – Postanowiliśmy przyjrzeć się zmianom cen popularnych hoteli w Turcji, Grecji, Hiszpanii i w Egipcie – dodaje. Wybór kierunków nie był przypadkowy, to właśnie do tych krajów latem najczęściej podróżowali klienci Wakacje.pl.

Pod uwagę wzięliśmy wyjazdy z terminem wylotu w połowie sierpnia, czyli w szczycie sezonu i przeanalizowaliśmy, ile kosztowała ta sama wycieczka przy zakupie na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem podróży, na dwa tygodnie i na kilka dni wcześniej – wyjaśnia Anna Podpora. Nie zawsze udało się uzyskać dane dla wszystkich trzech dat, bo czasem miejsca wyprzedawały się bardzo szybko, wówczas porównywaliśmy ceny dla dwóch terminów lub wylotów w przybliżonej dacie.

Turcja

Na początek przyjrzeliśmy się obiektom popularnej sieci Eftalia na Riwierze Tureckiej. W przypadku 5-gwiazdkowego Eftalia Marin z wylotem z Katowic w połowie sierpnia z wyżywieniem ultra all inclusive różnice w cenie przy rezerwacji na 15 dni przed wylotem i na 8 dni wcześniej wynosiły aż 830 zł od osoby (dotyczy wycieczki rozpoczynającej się 18 sierpnia: przy zakupie 3 sierpnia trzeba było za nią zapłacić 3699 zł od osoby, 10 sierpnia cena wynosiła już 4529 zł). Drożej było również przy obiekcie Eftalia Aytur (3 gwiazdki) z wylotem 18 sierpnia z Warszawy lub z Wrocławia. Jeśli rezerwowaliśmy ją na 26 dni wcześniej, płaciliśmy 1945 zł od osoby, na 15 dni wcześniej było to już o 315 zł więcej, a na 4 dni przed cena rosła o 388 zł.

Grecja

Koszty wyjazdu rosły także w przypadku Grecji. Przykładowo tygodniowy pobyt w hotelu Solimar Turquoise na Krecie (4,5 gwiazdki) na 26 dni przed wylotem kosztował 3499 zł od osoby, 11 dni później był droższy o 200 zł. Później oferta na 18 sierpnia, bo tego dnia dotyczyła analiza, nie była dostępna, ale można było jeszcze kupić pobyt w tym samym hotelu od 15 sierpnia za 3909 zł od osoby. Wraz ze zbliżającym się terminem wylotu ceny drożały także na Rodos i w Egipcie, ale największą różnicę zaobserwowaliśmy przy Teneryfie – w ciągu 18 dni koszty wzrosły o 1150 zł (hotel Landmar Playa La Arena z wylotem 17 sierpnia z Warszawy lub z Berlina).

Przykładów ofert, które drożały w miarę zbliżania się terminu wyjazdu, można znaleźć o wiele więcej. – Szacujemy, że podobny trend utrzyma się także jesienią i zimą, dlatego zachęcamy do wcześniejszego kupowania wycieczek, szczególnie że oferty są już w sprzedaży, a zainteresowanie utrzymuje się na wysokim poziomie – informuje Anna Podpora.

– Warto też zacząć planować przyszłe wakacje. Pierwsze programy są w sprzedaży i właśnie teraz można skorzystać z atrakcyjnych rabatów, a przy wybranych propozycjach także z gwarancji najniższej ceny. Oznacza to, że gdyby okazało się, że w ostatniej chwili wycieczka została przeceniona i kosztuje mniej niż w okresie przedsprzedaży, klient otrzyma zwrot różnicy w cenie – tłumaczy przedstawicielka Wakacje.pl.

Źródło: wakacje.pl 

Więcej o: