Włochy zaostrzają przepisy pandemiczne. Nowe zasady uderzą w niezaszczepionych

We Włoszech zostaną wprowadzone przepisy pandemiczne, które będą dotyczyły pracowników wszystkich sektorów. Jak podkreślił włoski minister zdrowia, działania te mają na celu między innymi zachętę do szczepień przeciwko COVID-19.

Jak poinformowało CNN, Włochy wprowadzają surowe obostrzenia pandemiczne. Od 15 października w każdym miejscu pracy pracownicy będą musieli okazać dokument potwierdzający szczepienie, przebycie choroby lub negatywny wynik testu w kierunku COVID-19. 

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Władze Włoch chcą zachęcić do szczepień

W razie braku któregoś z tych trzech dokumentów pracownik zostanie zawieszony w swoich obowiązkach. Nie będzie jednak zwolniony z pracy. To jedne z najbardziej surowych obostrzeń pandemicznych na świecie. Roberto Speranza, włoski minister zdrowia, wyjaśnił, że zmiany te mają na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców kraju, lecz także nakłonienie niezdecydowanych do szczepień.

Warto wspomnieć także o innych ograniczeniach, które obowiązują na terenie Włoch. Od 1 września bez paszportu covidowego nie można podróżować między innymi pociągami, autobusami i samolotami na trasach krajowych. Z kolei od początku sierpnia należy posiadać ten dokument, aby móc wejść do teatru, muzeum i restauracji. Zasada ta dotyczy także obiektów sportowych, takich jak baseny czy siłownie. 

Podróże do Włoch - jaki zasady obecnie obowiązują?

Na razie nie wiadomo jednak nic na temat nowych obostrzeń dotyczących turystów odwiedzających kraj. Jak dowiadujemy się ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 25 października 2021 r. mają obowiązek:

  • zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form;
  • przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) - jednego z trzech - zaświadczającego o: ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE lub przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. 
Więcej o: