Piloci muszą mieć zdrowe zęby. Dlaczego to jest ważne podczas lotu samolotem?

Na pewno widzieliście wiele bilbordów reklamujących linie lotnicze. Pilocie i stewardesy są uśmiechnięci od ucha do ucha i pokazują idealnie białe zęby. Zdrowe zęby u osób wykonujących podniebne zawody są bardzo ważne. I wcale nie dlatego, że muszą dobrze wypadać w reklamach linii. Co więcej, kandydaci na pilotów przechodzą wnikliwe badania dentystyczne. Dlaczego?

Co to barodotalgia?

Barodotalgia to ból zębów, który występuje między innymi podczas lotu samolotem. Pojawia się wtedy, gdy jesteśmy narażeni na duże skoki ciśnienia. Przypadłość ta dopada nagle. Na co dzień nie towarzyszom nam tak częste i drastyczne zmiany ciśnienia. Wyjątkową grupą są tu jednak piloci, którzy każdego dnia wsiadają za stery samolotów.

Chore zęby uniemożliwiłyby im wykonywanie pracy. Już tłumaczymy, dlaczego to się łączy.

Powody bólu zębów podczas lotu samolotem

Wspomniane skoki ciśnienia mogą wywołać bardzo silny ból, może być on nawet zagrożeniem dla naszego zdrowia. Skąd się bierze ten ból?

Przykładowo, podczas zakładania plomby zostają zamknięte pęcherzyki powietrza w kanalikach zębinowych. I właśnie one mogą przyczyniać się do uciążliwej bolesności w czasie zmian ciśnienia. Takie pęcherzyki drażnią zakończenia nerwowe w zębie.

Innymi przyczynami bólu mogą być także przekrwienia miazgi czy bąbelki gazu zamknięte w kanałach zębowych w czasie leczenia kanałowego. Powodów bólu może być naprawdę wiele! Dentyści wymieniają tu jeszcze: nieprawidłowe założenie plomby, próchnicę, rozwijający się stan zapalny, ropień zęba czy zapalenia zatok około zębowych.

To też cię zainteresuje:

Warto też mieć na uwadze, że możemy być zupełnie nieświadomi powyższych dolegliwości. Mogą być one na tak wczesnym etapie, że jeszcze nam nie przysporzyły wcześniej problemów. A ujawniają się dopiero przy zmianach ciśnienia.

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Ból, który uniemożliwia pracę

Z badań przeprowadzonych we Francji wynika, że wspomniana barodontalgia w lotnictwie wojskowym dotyka aż 6,8 proc. pilotów,  w lotnictwie cywilnym - 6,5 proc. W 13,5 proc. przypadków piloci przyznawali, że ból mógł narazić bezpieczeństwo lotu.

Dlatego pilocie muszą mieć zdrowe zęby i chodzić na regularne kontrolę do stomatologów. Strach pomyśleć, co byłoby, gdyby silny ból zęba nagle rozproszył uwagę pilota.

Więcej o: