Gdzie na grzyby pod Toruniem 2021? Oto sprawdzone lokalizacje na grzybobranie pod Toruniem

Gdzie pójść na grzyby pod Toruniem w 2021? Gdzie warto się wybrać, aby nasz kosz nie pozostał pusty? Grzybiarze zdradzają sprawdzone lokalizacje. Miejsca na grzyby pod Toruniem LISTA.

Sezon na grzyby trwa w najlepsze, ale jeśli chcesz zebrać dużo okazów, to musisz się pośpieszyć! Jeśli przygotowujesz się na zbieranie grzybów, okolice Torunia czekają na grzybiarzy. Gdzie na grzyby pod Toruniem 2021? Sprawdzamy.

Gdzie na grzyby pod Toruniem?

Gdzie na grzyby pod Toruniem warto wybrać się w tym sezonie, aby przynieść ze sobą kosz pełen skarbów: borowików, kań, maślaków i prawdziwków? Otóż jest kilka lokalizacji, które gwarantują udany zbiór, pod warunkiem że udamy się tam wczesnym rankiem. Przewodnią zasadą grzybiarzy jest bowiem rozpoczęcie wyprawy o świcie, kiedy w lesie jest wciąż niewiele osób. Pamiętać należy jednak o odpowiednim przygotowaniu do takiego wyjścia, gdyż poranki są już chłodne i należy odpowiednio się ubrać i wyposażyć. GIS przypomina w swoich mediach społecznościowych o tym, jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do grzybobrania. 

 

Zbieranie grzybów. Okolice Torunia

Zbieranie grzybów w okolicach Torunia nie powinno nastręczyć większych problemów. W Polsce bowiem istnieje tylko kilka przypadków, gdzie zbieranie ich jest zabronione. Chodzi przede wszystkim o parki narodowe, rezerwaty przyrody, tereny wojskowe, obszary leśne gdzie obowiązuje zakaz wstępu. Warto pamiętać, że w prywatnych lasach potrzeba mieć pozwolenie od właściciela na zbiór grzybów. Grzybobranie na terenie zabronionym zagrożone jest karą. Przyłapany na gorącym uczynku może ponieść karę w wysokości nawet 500 złotych. 

Zobacz też: Niezwykłe znalezisko w lasach pod Toruniem. "Czyżby Szwedzi zakopali skarb?"

Miejsca na grzyby pod Toruniem LISTA

Najbardziej popularne miejsca na grzyby pod Toruniem to przede wszystkim okoliczne lasy, ale także brzegi rzek porośnięte obficie roślinnością, rowy przydrożne itp. Grzybiarze od lat polecają sobie takie lokalizacje jak:

  • lasy w okolicach Łysomic
  • Cierpice i okolice
  • Osiek nad Wisłą
  • Barbarka w północno-zachodniej części miasta.

W Toruniu popularnym miejscem zbierania grzybów jest poligon wojskowy, na którym w sezonie pojawia się mnóstwo grzybów. Należy jednak pamiętać, że na obszar ten obowiązuje zakaz wstępu, dlatego za zbieranie grzybów można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Na zbieranie grzybów okolice Torunia mogą być miejscem doskonałym, jednak trzeba wiedzieć gdzie szukać.

Grzybobranie pod Toruniem. O tym musisz pamiętać!

Grzybobranie pod Toruniem czy w innych częściach Polski jest doskonałą rozrywką dla całych rodzin. Należy jednak pamiętać, że do kosza muszą trafiać tylko okazy, których jesteśmy absolutnie pewni. W innym wypadku warto zwrócić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która pomoże zweryfikować czy nasze okazy nadają się do spożycia. Zjedzenie niejadalnych lub trujących grzybów może skończyć się poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Jakie objawy pojawiające się po zjedzeniu grzybów powinny nas zaniepokoić? Otóż pojawić mogą się:

  • ból brzucha, nudności, wymioty
  • zawroty głowy
  • ból głowy
  • biegunka
  • podwyższona temperatura. 

W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Pamiętajmy także, aby nie podawać grzybów dzieciom do lat 12 nawet jeśli pochodzą z pewnego źródła. 

Zobacz wideo Sprawdź koniecznie!

Mapa grzybów. Toruń

Mapa grzybów przedstawia Toruń i okolice w bardzo dobrym świetle, jeśli chodzi o ilość grzybów w trwającym właśnie sezonie. Wszystko to za sprawą dobrych warunków pogodowych jakie miały miejsce na przełomie sierpnia i września. Nie pozostaje zatem nic innego jak chwytać koszyk i ruszać na łowy. 

Mapa grzybów w Polsce 2021Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: