Zbieranie grzybów stało się naszym "sportem narodowym". Kiedy tylko zrobi się nieco chłodniej i popada deszcz, rzesze grzybiarzy ruszają w teren, aby zdobyć najpiękniejsze okazy borowików, prawdziwków, kań czy maślaków. Każdy z nich ma swoje ulubione, stałe miejsca, co nie oznacza, że nie poszukują nowych, bardziej obfitych miejscówek. Jednak czy na grzybobranie możemy udać się wszędzie? Czy można zbierać grzyby w parku narodowym? Sprawdzamy.
Terenem, który grzyby upodobały sobie najbardziej są lasy. Panujący tam mikroklimat sprzyja ich rozwojowi. Jedne z lepszych warunków dla rozwoju grzybni panują w parkach narodowych, gdzie ingerencja człowieka jest znikoma. Dzięki temu natura sama może regulować procesy zachodzące w poszyciu. Odpowiedzialni i doświadczeni grzybiarze doskonale wiedzą czy można zbierać grzyby w parku narodowym. Pozostałym odpowiadamy, że jest to absolutnie zabronione. Obszar parku narodowego podlega specjalnej ochronie, co sprawia, że znajdujące się na jego terenie rośliny, zwierzęta i inne obiekty, w tym także grzyby nie mogą być zrywane, zbierane, itp.
W parku narodowym o przestrzeganie prawa dba straż leśna. Dlatego jeśli nawet uda ci się zebrać grzyby na jego obszarze, możesz w każdej chwili natrafić na patrol straży, a wówczas nie unikniesz kary. Mandat za zbieranie grzybów w parku narodowym wynosić może nawet 500 złotych, co niejednokrotnie przewyższa wartość zebranych okazów. Dlatego zawsze starajmy się dbać o środowisko i stosujmy się do nakazów i zakazów obowiązujących nie tylko w parkach narodowych, ale także w innych lasach na terenie naszego kraju. W ten sposób nie tylko unikniemy kary, ale też przyczynimy się do tego, że natura nie będzie ulegać w tak wielkim stopniu degradacji ze względu na ludzką działalność.
Grzyby w polskich lasach można praktycznie zbierać bez ograniczeń. Grzybobranie jest elementem polskiej tradycji i kultury - nawet w naszej epopei narodowej "Pan Tadeusz" przedstawione zostało jako jedno z zajęć, którym trudniła się szlachta. Lasy na terenie naszego kraju w większości należą do Skarbu Państwa i na ich terenie możemy bez przeszkód zbierać grzyby, jagody i inne smakołyki leśne. Niemniej jednak istnieją miejsca, gdzie nie warto zapuszczać się na grzyby. Pierwszym takim przykładem jest wspomniany wyżej park narodowy, który jest objęty szczególną formą ochrony prawnej. A co z parkami krajobrazowymi? Czy można zbierać grzyby w parku krajobrazowym? Na ich terenie nie obowiązuje zakaz grzybobrania pod warunkiem, że ich obszar nie pokrywa się z obszarem rezerwatu przyrody (w rezerwatach grzyby objęte są ochroną).
Mandaty za zbieranie grzybów można otrzymać nie tylko wtedy, gdy zorganizujemy sobie grzybobranie w parku narodowym lub rezerwacie. Jest jeszcze kilka obszarów, na których zbieranie grzybów jest karane. Należą do nich:
Osoby przyłapane na zbieraniu grzybów na takich obszarach zagrożone są mandatem w wysokości do 500 złotych.
Zobacz też: Zbierasz grzyby w lesie? Uważaj na te przepisy. Mandat wynosi nawet 1 tys. złotych