Mandat za zbieranie grzybów w parku narodowym. Czy grozi grzybiarzom?

Kiedy sezon na grzyby jest w pełni, zainteresowani prześcigają się w poszukiwaniach nowych miejsc, w których można zapełnić koszyk po brzegi. Warto jednak pamiętać, że są przestrzenie, w których grożą mandaty za zbieranie grzybów. Czy można zbierać grzyby w parku krajobrazowym lub w parku narodowym? Sprawdzamy, jakie konsekwencje grożą za zbieranie grzybów w miejscach niedozwolonych.

Zbieranie grzybów stało się naszym "sportem narodowym". Kiedy tylko zrobi się nieco chłodniej i popada deszcz, rzesze grzybiarzy ruszają w teren, aby zdobyć najpiękniejsze okazy borowików, prawdziwków, kań czy maślaków. Każdy z nich ma swoje ulubione, stałe miejsca, co nie oznacza, że nie poszukują nowych, bardziej obfitych miejscówek. Jednak czy na grzybobranie możemy udać się wszędzie? Czy można zbierać grzyby w parku narodowym? Sprawdzamy.

Czy można zbierać grzyby w parku narodowym?

Terenem, który grzyby upodobały sobie najbardziej są lasy. Panujący tam mikroklimat sprzyja ich rozwojowi. Jedne z lepszych warunków dla rozwoju grzybni panują w parkach narodowych, gdzie ingerencja człowieka jest znikoma. Dzięki temu natura sama może regulować procesy zachodzące w poszyciu. Odpowiedzialni i doświadczeni grzybiarze doskonale wiedzą czy można zbierać grzyby w parku narodowym. Pozostałym odpowiadamy, że jest to absolutnie zabronione. Obszar parku narodowego podlega specjalnej ochronie, co sprawia, że znajdujące się na jego terenie rośliny, zwierzęta i inne obiekty, w tym także grzyby nie mogą być zrywane, zbierane, itp. 

Jak czyścić grzyby? Kilka praktycznych wskazówek na temat tego, co zrobić tuż po grzybobraniu. Zdjęcie ilustracyjneNajlepsze miejsca na grzyby. Z tych lasów na pewno nie wyjdziesz z pustymi rękami

Mandat za zbieranie grzybów w parku narodowym

W parku narodowym o przestrzeganie prawa dba straż leśna. Dlatego jeśli nawet uda ci się zebrać grzyby na jego obszarze, możesz w każdej chwili natrafić na patrol straży, a wówczas nie unikniesz kary. Mandat za zbieranie grzybów w parku narodowym wynosić może nawet 500 złotych, co niejednokrotnie przewyższa wartość zebranych okazów. Dlatego zawsze starajmy się dbać o środowisko i stosujmy się do nakazów i zakazów obowiązujących nie tylko w parkach narodowych, ale także w innych lasach na terenie naszego kraju. W ten sposób nie tylko unikniemy kary, ale też przyczynimy się do tego, że natura nie będzie ulegać w tak wielkim stopniu degradacji ze względu na ludzką działalność.

Zobacz wideo Sprawdź koniecznie!

Czy można zbierać grzyby w parku krajobrazowym?

Grzyby w polskich lasach można praktycznie zbierać bez ograniczeń. Grzybobranie jest elementem polskiej tradycji i kultury - nawet w naszej epopei narodowej "Pan Tadeusz" przedstawione zostało jako jedno z zajęć, którym trudniła się szlachta. Lasy na terenie naszego kraju w większości należą do Skarbu Państwa i na ich terenie możemy bez przeszkód zbierać grzyby, jagody i inne smakołyki leśne. Niemniej jednak istnieją miejsca, gdzie nie warto zapuszczać się na grzyby. Pierwszym takim przykładem jest wspomniany wyżej park narodowy, który jest objęty szczególną formą ochrony prawnej. A co z parkami krajobrazowymi? Czy można zbierać grzyby w parku krajobrazowym? Na ich terenie nie obowiązuje zakaz grzybobrania pod warunkiem, że ich obszar nie pokrywa się z obszarem rezerwatu przyrody (w rezerwatach grzyby objęte są ochroną). 

Jak czyścić grzyby? Kilka praktycznych wskazówek na temat tego, co zrobić tuż po grzybobraniu. Zdjęcie ilustracyjneWysokie kary dla grzybiarzy. Te gatunki grzybów są pod ścisłą ochroną

Mandaty za zbieranie grzybów

Mandaty za zbieranie grzybów można otrzymać nie tylko wtedy, gdy zorganizujemy sobie grzybobranie w parku narodowym lub rezerwacie. Jest jeszcze kilka obszarów, na których zbieranie grzybów jest karane. Należą do nich:

  • części lasu, gdzie obowiązuje zakaz wstępu
  • na uprawach do 4 m wysokości
  • w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych
  • w ostojach zwierzyny
  • na terenach wojskowych.

Osoby przyłapane na zbieraniu grzybów na takich obszarach zagrożone są mandatem w wysokości do 500 złotych. 

Zobacz też: Zbierasz grzyby w lesie? Uważaj na te przepisy. Mandat wynosi nawet 1 tys. złotych

Więcej o: