Gdzie na grzyby? Kujawsko-pomorskie 2021 zaprasza grzybiarzy!

Gdzie na grzyby w województwie kujawsko-pomorskim warto wybrać się w 2021 roku? Zdradzamy najlepsze lokalizacje na udane grzybobranie.

Grzybobranie w kujawsko-pomorskiem może okazać się świetnym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa, to wypad na spacer do lasu możesz zorganizować dość szybko w dogodnym dla siebie terminie. Dla mieszkańców innych województw wyjazd do kujawsko-pomorskiego na grzybobranie to fantastyczna atrakcja, która warto zaplanować. Zdradzamy gdzie warto się udać w poszukiwaniu grzybów. 

Gdzie na grzyby? Kujawsko-pomorskie rajem dla grzybiarzy!

Gdzie na grzyby? Kujawsko-pomorskie należy do miejsc, gdzie znajdziemy wiele zakątków bogatych w borowiki, podgrzybki, maślaki czy kanie. Grzyby bowiem lubią miejsca wilgotne i zacienione, bogate w roślinność. Kujawsko-pomorskie jest zatem bogate w obszary sprzyjające ich rozwojowi. Dlatego jeśli jesteś przejazdem w tych okolicach, spędzasz tu urlop lub odwiedzasz rodzinę, zarezerwuj odrobinę czasu i wybierz się na spacer do lasu, a jest duża szansa, że wrócisz z koszem pełnym darów lasu. Pamiętaj jednak, aby lądowały w nim tylko grzyby co do których masz pewność. W innym razie narażasz siebie i innych na zatrucie. GIS podaje na swoich stronach informacje na temat tego jakie są pierwsze objawy zatrucia grzybami.

 

Zbieranie grzybów. Kujawsko-pomorskie

Zbieranie grzybów czy to w kujawsko-pomorskim czy też w innym miejscu zawsze obarczone jest ryzykiem napotkania gatunku niejadalnego lub trującego. Grzyby mają to do siebie, że często jadalny okaz ma bardzo zbliżony pod względem wyglądu trujący odpowiednik. Dlatego nim umieścimy jakikolwiek grzyb w koszu należy starannie go obejrzeć, a w razie wątpliwości sięgnąć po atlas grzybów lub udać się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie pracownicy pomogą nam w identyfikacji danego okazu. 

Miejsca na grzyby w kujawsko-pomorskiem: lista

Miejsc na grzyby w kujawsko-pomorskiem nie brak, dlatego ich lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Poniżej znajdziesz najbardziej znane i polecane lokalizacje, które obfitują w grzyby. By załapać się na kilka okazów koniecznie trzeba wybrać się tam wczesnym rankiem. 

  • okolice wsi Pięćmorgi, Borowy Młyn, Zamrzenicy
  • lasy w okolicach Bożenkowa i Murowańca 
  • Dubielno koło Świecia
  • okolice Warlubia
  • lasy w okolicach Jeziora Juchacz.
Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Grzybobranie w kujawsko-pomorskiem. Pamiętaj o odpowiednim stroju

Grzybobranie w kujawsko-pomorskiem ma na celu nie tylko zebranie jak największej ilości smakowitych okazów, ale przede wszystkim obcowanie z naturą. Aby było ono miłe i przyjemne warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do wyprawy. Po pierwsze zadbaj o odpowiedni strój, który w razie niepogody zabezpieczy cię przed chłodem i deszczem. Wybierając się do lasu warto zaopatrzyć się w czapkę oraz środki przeciwko owadom, gdyż kleszcze ciągle pozostają niebezpieczne. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę warto zabrać ze sobą także termos z gorącą herbatą i prowiant - pamiętaj, by nie zostawiać po sobie żadnych śmieci!

Mapa grzybów: kujawsko-pomorskie

Mapa grzybów prezentuje jak kujawsko-pomorskie wygląda na tle innych rejonów kraju pod względem ilości występujących tu obecnie grzybów. Wrzesień jest bardzo dobrym momentem na zbieranie. Czyta tendencja utrzyma się na kolejne miesiące? Przekonamy się niebawem.

Mapa grzybów w Polsce 2021Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: