Jezioro nieopodal Morza Martwego zmieniło kolor. Internauci: To plagi egipskie

Zbiornik wodny położony tuż przy basenie Morza Martwego w Jordanii zmienił kolor. Pojawiają się spekulacje, że to jedna z plag egipskich. Naukowcy szybko zabrali głos w tej sprawie i też mają swoje teorie. Kara boska? Raczej interwencja człowieka.

W mediach społecznościowych internauci dzielą się zdjęciami, na których błękitna barwa w jeziorze zmieniła się na krwistoczerwoną. - Mieszkańcy południowej części doliny rzeki Jordan w prowincji Karak w pobliżu Morza Martwego byli zaskoczeni pojawieniem się czerwonej barwy wody w jeziorze - napisał jeden z internautów. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Nicolas Gentile żyje jak hobbit Żyje jak hobbit. "Są wciąż wrogowie przerażający jak Sauron"

Kolejny snuje teorie, że to jedna z dziesięciu biblijnych plag egipskich, które opisane zostały w Księdze Wyjścia. W Nilu zaczęła płynąć ludzka krew, ryby wyginęły, a Egipcjanie stracili źródło picia wody. Internauta nie bez przyczyny szuka nawiązań religijnych, ponieważ w tym właśnie rejonie miały znajdować się dwa legendarne miasta, Sodoma i Gomora. Jahwe ukarał ich mieszkańców za grzechy i doprowadził do zniszczenia grzesznych miast.

Rožnov pod Radhoštem skansen wołoski Jak dawniej wyglądało życie na wsi? Wyrusz z nami na wycieczkę w czasie

Wysypisko odpadów chemicznych?

Naukowcy również szukają przyczyny zmiany barwy wody w akwenie. Ich zdaniem odpowiadają za to glony, ale też nie odrzucają hipotezy, że to wynik substancji, które znalazły się w zbiorniku na skutek interwencji człowieka. Mieszkańcy Jordanii podchwycili tę teorię i zaczęli oskarżać rząd o ukrywanie źródła zanieczyszczenia. Inni zarzucają władzy, że ze zbiornika wodnego zrobiła wysypisko odpadów chemicznych. Pojawiają się również inne głosy badaczy. Ich zdaniem w zbiorniku mogą znajdować się bakterie, które mogą zmieniać kolor pod wpływem światła słonecznego.

Aby poznać naukową przyczynę zmiany barwy w akwenie, zostały pobrane próbki wody. Jak tylko zostaną opublikowane wyniki, zaktualizujemy artykuł.

Źródło: radiozet.pl / independent.co.uk / jpost.com

Więcej o: