Jezioro nieopodal Morza Martwego zmieniło kolor. Internauci: To plagi egipskie

Zbiornik wodny położony tuż przy basenie Morza Martwego w Jordanii zmienił kolor. Pojawiają się spekulacje, że to jedna z plag egipskich. Naukowcy szybko zabrali głos w tej sprawie i też mają swoje teorie. Kara boska? Raczej interwencja człowieka.

W mediach społecznościowych internauci dzielą się zdjęciami, na których błękitna barwa w jeziorze zmieniła się na krwistoczerwoną. - Mieszkańcy południowej części doliny rzeki Jordan w prowincji Karak w pobliżu Morza Martwego byli zaskoczeni pojawieniem się czerwonej barwy wody w jeziorze - napisał jeden z internautów. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Kolejny snuje teorie, że to jedna z dziesięciu biblijnych plag egipskich, które opisane zostały w Księdze Wyjścia. W Nilu zaczęła płynąć ludzka krew, ryby wyginęły, a Egipcjanie stracili źródło picia wody. Internauta nie bez przyczyny szuka nawiązań religijnych, ponieważ w tym właśnie rejonie miały znajdować się dwa legendarne miasta, Sodoma i Gomora. Jahwe ukarał ich mieszkańców za grzechy i doprowadził do zniszczenia grzesznych miast.

Wysypisko odpadów chemicznych?

Naukowcy również szukają przyczyny zmiany barwy wody w akwenie. Ich zdaniem odpowiadają za to glony, ale też nie odrzucają hipotezy, że to wynik substancji, które znalazły się w zbiorniku na skutek interwencji człowieka. Mieszkańcy Jordanii podchwycili tę teorię i zaczęli oskarżać rząd o ukrywanie źródła zanieczyszczenia. Inni zarzucają władzy, że ze zbiornika wodnego zrobiła wysypisko odpadów chemicznych. Pojawiają się również inne głosy badaczy. Ich zdaniem w zbiorniku mogą znajdować się bakterie, które mogą zmieniać kolor pod wpływem światła słonecznego.

Aby poznać naukową przyczynę zmiany barwy w akwenie, zostały pobrane próbki wody. Jak tylko zostaną opublikowane wyniki, zaktualizujemy artykuł.

Źródło: radiozet.pl / independent.co.uk / jpost.com

Więcej o: