Gdzie na grzyby? Wielkopolskie 2021 poleca się na grzybobranie!

Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? 2021 rok zapowiada się rekordowo pod względem ilości grzybów. Zobacz, gdzie znajdziesz najpiękniejsze okazy. Miejsca na grzyby wielkopolskie LISTA.

Gdzie na grzyby? Wielkopolskie

Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Wytrawni grzybiarze z zachodniej części kraju posiadają już swoje sprawdzone, ulubione miejsca. W tym roku mogą oni pochwalić się satysfakcjonującymi zbiorami, gdyż pogoda na przełomie sierpnia i września sprawiła, że pojawiły się idealne warunki do rozwoju grzybów. Wysyp borowików, prawdziwków, maślaków i innych smacznych okazów, przyciąga do lasu znawców grzybów, ale także początkujące osoby, które są narażone na pomyłki, które mogą kosztować życie. Dlatego naczelną zasadą grzybiarzy jest to, że jeśli nie są pewni co do danego grzyba, to go pozostawiają w spokoju.

Co jeśli jednak zdarzy nam się zebrać niejadalny gatunek, który trafi na stół. Jak rozpoznać oznaki zatrucia? Informacji na ten temat dostarcza GIS.

 

Zbieranie grzybów. Wielkopolskie

Zbieranie grzybów w Wielkopolsce i innych rejonach kraju przebiegać powinno podobnie. Wybierając się na zbiory należy odpowiednio się ubrać, gdyż pogoda zwłaszcza wczesnym rankiem nie rozpieszcza. Należy zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego i chroniącego przed wiatrem. 

Prawdziwy grzybiarz musi być wyposażony w ostry nożyk, którym odcina grzyby, pozostawiając w podłożu grzybnię, z której urosną kolejne egzemplarze. Zebrane okazy umieszcza w koszyku (nigdy w foliowej reklamówce), dzięki któremu mają one zapewniony dostęp świeżego powietrza. W przypadku wątpliwości grzybiarz sięga po atlas grzybów, który może potwierdzić lub zaprzeczyć jego zastrzeżenia co do danego okazu. Jeśli tak się nie stanie, wówczas zostawia grzyba na miejscu.

Zobacz wideo Koniecznie sprawdź:

Miejsca na grzyby w wielkopolskim. Lista

Lista miejsc na grzyby w wielkopolskim jest dość długa. Każdy, kto chce własnoręcznie uzbierać koszyczek tych wyśmienitości znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Po grzyby najlepiej udać się do lasu, na obszary zacienione i obfite w roślinność, gdzie występują warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Oto najbardziej polecane miejsca na grzybobranie w Wielkopolsce:

  • lasy w okolicach Chodzieży, Lubienia, Szamocina
  • Puszcza Notecka
  • lasy między Wolą Skorzecką oraz Szczytnikami Duchownymi. 

Grzybobranie w Wielkopolsce

Grzybobranie w Wielkopolsce jest intratnym zajęciem, gdyż ceny grzybów na ryneczkach i targowiskach są w tym roku znacznie wyższe niż kilka sezonów temu. Jeśli więc chcemy, aby w naszej kuchni gościły grzyby, a przy okazji by nie zrujnowały domowego budżetu, warto samemu wybrać się na grzybobranie. Zebrane okazy można sprawdzić w najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie pracownicy pomogą wykluczyć ewentualne gatunki stanowiące niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. 

Mapa grzybów. Wielkopolskie

A oto jak prezentuje się województwo wielkopolskie pod względem ilości grzybów na tle całej polski. Mapa grzybów obrazuje to które rejony cieszą się największą obfitością darów lasu. 

Mapa grzybów w Polsce 2021Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: