Kolejki szynowe na świecie - najbardziej popularne trasy znajdziemy już na Ukrainie [LISTA MIEJSC]

Kolejki szynowe są popularne nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie. Zastosowane w ich przypadku rozwiązania pozwalają na dotarcie do wielu pięknych i trudno dostępnych miejsc.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Kolejki szynowe to spora atrakcja nie tylko dla miłośników kolei. To ciekawy środek transportu, który pozwala nam zwiedzić nawet te trudno dostępne miejsca. Które kolejki szynowe na świecie są najbardziej znane i warte odwiedzenia?

Najciekawsze kolejki szynowe na świecie

Kolejki szynowe na świecie to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim atrakcja, która potrafi zwabić turystów gotowych nadłożyć drogi, aby podziwiać piękne widoki rozciągające się z okien kabiny lub wagoniku. Wiele z nich można znaleźć na terenach górskich, gdzie umożliwiają one dotarcie w bardziej odległe, niedostępne zakątki. Jednak wiele jest także kolejek wąskotorowych, prowadzących po różnorodnym terenie o dużych walorach krajobrazowych, które pełnią rolę typowo turystyczną.

Najdłuższe kolejki szynowe na świecie

Najdłuższe kolejki szynowe na świecie można znaleźć całkiem niedaleko, bo już na Ukrainie. To właśnie tu swoją trasę ma "Poleski Tramwaj", który jest najdłuższą kolejką wąskotorową w Europie. Trasa liczy sobie 106 km długości i w większości przebiega przez urokliwy, nieprzenikniony las, ale też bagna i pola będące charakterystycznym elementem krajobrazu ukraińskiego Polesia. Stacja początkowa znajduje się w miejscowości Antonówka, gdzie około 7 rano kolejka rusza i wraca około 17. Stacja końcowa znajduje się w miejscowości Zariczne, gdzie dojazd zajmuje ponad cztery godziny. 

Ranking: najciekawsze kolejki szynowe na świecie

W rankingu najciekawszych kolejek szynowych na świecie wymienić musimy kolejkę w ośrodku narciarskim Stoos znajdującym się w Szwajcarii. To właśnie tam znajdziemy najbardziej stromą kolejkę szynową na świecie. 

 

Kolejka szynowo-linowa w Stoos, które leży około 50 km od Zurychu została zbudowana przez przedsiębiorstwo Garaventa, które jest częścią grupy Doppelmayr - odpowiedzialnej za wyciągi i kolejki, które spotkać możemy w różnych zakątkach na całym świecie.

Wagoniki zostały tak zaprojektowane, aby podczas mierzącej 1740 m wspinaczki pod górę pasażerowie cały czas mogli czuć bezpiecznie grunt pod nogami. Kabiny bowiem będą się dostosowywać do kąta nachylenia trasy. 

 

Kolejki szynowe na świecie z najpiękniejszymi widokami

Kolejki szynowe na świecie z najpiękniejszymi widokami można znaleźć także u naszych sąsiadów, w Austrii. Jedną z nich jest kolejka Mariazellerbahn. Pokonuje ona trasę, na której można podziwiać dolinę rzeki Traisen oraz dolinę Pielach. Po drodze można obserwować także górskie widoki, gdyż kolejka mija masyw Ötscher. 

Z kolei kolejka Gleichenberger Bahn zlokalizowana jest w styryjskim regionie Thermenland. Jej trasa przebiega wśród łąk i lasów, prowadzi przez malownicze doliny wprost z Feldbach do Bad Gleichenberg. 

Najciekawsze kolejki szynowe na świecie. Lista

Na liście najciekawszych kolejek szynowych na świecie nie może zabraknąć także Żytawskiej Kolejki Wąskotorowej. Znajduje się ona w południowo-wschodniej Saksonii, na styku granic Czech, Polski i Niemiec. Dzięki codziennie kursującym parowozom można w kolejce poczuć klimat dawnych lat, a przy tym zapoznać się z bogactwem przemierzanego regionu. Kolejka wyrusza ze stacji głównej Zittau w kierunku znanych kurortów: Oybin i Jonsdorf. 

Kolejki szynowe na świecie można znaleźć w wielu miejscach. Część z nich przeszła gruntowne remonty, dzięki którym uzyskały one nowoczesny, czasem nawet futurystyczny wygląd. Inne z kolei zostały odrestaurowane w taki sposób, aby zachować ich historyczny charakter. Bez względu na efekt estetyczny, przejazd kolejką jest nie lada atrakcją, podczas której można nie tylko poznać historię i kulturę obszaru na którym jesteśmy, ale także zawrzeć ciekawe znajomości. 

Więcej o: