Sześć najważniejszych zabytków w Egipcie. Te miejsca musisz zobaczyć

Egipt należy do jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów. Nic dziwnego. Upalna pogoda, ciepła woda i te zabytki! Luksusowe kurorty obok starożytnych budowli - to wszystko robi piorunujące wrażenie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas urlopu w Egipcie?

Piramidy w Gizie

To absolutny numer jeden. Obok trzech najważniejszych – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa – znajdziemy też szereg mniejszych piramid, ale to te trzy są kluczowe. Powstały mniej więcej 4,5 tys. lat temu!

Wspomnijmy też, że piramida Cheopsa to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Według obliczeń ekspertów zbudowano ją z około 2,3 mln wapiennych bloków, ważących od 2 do 15 ton każdy. A do budowy sklepienia komory, w której złożono zwłoki władcy, wykorzystano 25 ton bloków z granitu.

Wielki SfinksWielki Sfinks Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Wielki Sfinks

Sfinks jest symbolem. Znajdziemy go niemal na wszystkich magnesach czy innych pamiątkach z Egiptu. Znajduje się obok piramidy Chefrena i liczy 72 metry długości, 20 metrów wysokości.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Sfinks powstał ok. 2550 r. p.n.e. z rozkazu faraona Chefrena. Najczęstsza teoria mówi, że głowa posągu przedstawia tego władcę.

Grobowiec Tutenhamona w Dolinie Królów w EgipcieGrobowiec Tutenhamona w Dolinie Królów w Egipcie Fot. Wikimedia Commons

Dolina Królów

Dolina Królów to miejsce pochówku egipskich faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii. Archeolodzy zabezpieczyli tam 65 grobowców władców. Na pewno został ty pochowany Tutanchamona i Ramzesa I.

Świątynia HatszepsutŚwiątynia Hatszepsut Shutterstock

Świątynia Hatszepsut

Kiedy mówimy o grobowcach, nie możemy zapomnieć o niezwykłej osobie Hatszepsut. To jedyna kobieta-faraon. Hatszepsut objęła tron po śmierci swego męża Totmesa II. Co ciekawe, naukowcom udało się ustalić, że została ona pochowana w Dolinie Królów. Kompleks budynków związanych ze świątynią Hatszepsut robi jednak przeolbrzymie wrażenia. Składa się on z trzech tarasów, wykutych w większości w skale.

Schodkowa piramida w Sakkarze to jeden z elementów kompleksu grobowego faraona Dżesera. Zaprojektował go i zbudował ok. 2650 r. p.n.e. architekt . Na kompleks oprócz wysokiej na 62,5 m piramidy składają się kaplice i dziedzińce, a całość była otoczona wysokim muremSchodkowa piramida w Sakkarze to jeden z elementów kompleksu grobowego faraona Dżesera. Zaprojektował go i zbudował ok. 2650 r. p.n.e. architekt . Na kompleks oprócz wysokiej na 62,5 m piramidy składają się kaplice i dziedzińce, a całość była otoczona wysokim murem Fot. Wikimedia Commons

Piramidy w Sakkarze

O Sakkarze nie uczyliśmy się na lekcji historii. Miejscowość była nekropolią Memfis, starożytnej egipskiej stolicy. To tu grzebano władców, kapłanów i najważniejsze w kraju osoby. Dziś możemy podziwiać najsłynniejszą ocalałą budowlę - Schodkową Piramidę Dżesera. Powstała ona ok. 2650 p.n.e. piramida jest najstarsza w całym Egipcie.

Świątynia w LuksorzeŚwiątynia w Luksorze Shutterstock

Luksor i Świątynia Amona w Karnaku

W tym miejscu mieściły się starożytne Teby, czyli jedno z ważniejszych miast. Prawdopodobnie Teby uchodziły za największe miasto świata – raz około roku 1980 p.n.e. i drugi raz około 1400 r. p.n.e.

W centrum miasta znajduje się Świątynia Luksorska, nazywana Świątynią Narodzin Amona. Oprócz niej warto zobaczyć kompleks w Karnaku, gdzie mieszczą się świątynie poświęcone bogom.

Więcej o: