Wyciągi gondolowe na świecie - przejazd nimi zapiera dech w piersiach [LISTA, ZDJĘCIA]

Wyciągi gondolowe na świecie to coraz popularniejsza metoda na przyciągnięcie turystów, ale też zapewnienie okolicznym mieszkańcom szerszego wyboru metod przemieszczania się. Jakie są najciekawsze wyciągi gondolowe na świecie?

Wyciągi gondolowe na świecie coraz częściej pełnią rolę nie tylko atrakcji turystycznych, które mają na celu ściągnąć turystów i narciarzy, ale także stają się ważnym ogniwem w sieci komunikacyjnej dla okolicznych mieszkańców, którzy zyskują szybki sposób na przemieszczanie się do miejsc zazwyczaj trudnodostępnych.

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Najciekawsze wyciągi gondolowe na świecie

Najciekawsze wyciągi gondolowe na świecie można tak naprawdę znaleźć w każdym zakątku globu, gdyż inżynieria komunikacyjna rozwija się bardzo szybko i powstają coraz to nowsze technologie umożliwiające wybudowanie kolejek nawet na bardzo trudnym terenie. Które kolejki są warte uwagi?

Najdłuższe wyciągi gondolowe na świecie

Najdłuższą kolejką gondolową na świecie jest Gold Gondola Zlatibor w Serbii. Kolej ta została udostępniona turystom w styczniu 2021 roku - ma dziewięć kilometrów długości i łączy miasto Zlatibor ze szczytem Tornik. Pokonanie tego odcinka zajmuje zaledwie 20 minut.

Wśród najdłuższych wyciągów gondolowych na świecie nie sposób nie wymienić azjatyckiego Genting Skyway, który bije inne wyciągi na głowę pod względem szybkości poruszania. Kolejka rozwija bowiem prędkość ponad 21 km/h, co jest w przypadku napowietrznych linii naprawdę imponującym wynikiem. Wyciąg ten znajduje się w Malezji i łączy ze sobą Gohtong Jaya z kurortem World Genting. Wyciąg ma prawie cztery kilometry długości, a trasę pokonuje w około 15 minut.

 

Ranking: najciekawsze wyciągi gondolowe na świecie

W rankingu najciekawszych wyciągów gondolowych na świecie nie mogło zabraknąć kolejki Peak 2 Peak, łączącej kurorty Whistler i Blackcomb w Kanadzie. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest to najdłuższa z kolei, gdzie wagoniki zwisają na linie niepodpartej przęsłami. Jednocześnie jest ona także zawieszona najwyżej na świecie - od dna doliny dzieli ją aż 436 metrów. 

 

Wyciągi gondolowe na świecie z najpiękniejszymi widokami

Wyciągi gondolowe na świecie z najpiękniejszymi widokami znaleźć można całkiem niedaleko od nas, bo w Szwajcarii. Gondola wiodąca z miejscowości Zermatt pod szczyt Matterhorn to tylko jeden z przykładów takiego wyciągu. Co ciekawe, wyciąg ten posiada najwyżej położoną stację w Europie - wysokość przekracza tu 3800 m n.p.m.

 

Najciekawsze wyciągi gondolowe na świecie: lista

Lista najciekawszych wyciągów gondolowych na świecie kształtuje się następująco:

  • kolejki linowe w stolicy Algieru, Algieria.
  • gondola w Narodowych Ogrodach Zoologicznych w Pretorii, RPA.
  • kolejka linowa z Nam Long Shan Headland do Wong Chuk Hang, Hongkong.
  • kolej Girnar w Junagadh w stanie Gujarat, Indie.
  • kolej gondolowa Tochal z metropolii Teheranu do ośrodka narciarskiego Tochal, Iran.
  • kolejka linowa Manakamana, Nepal.
  • Télécabine Express at Mont Tremblant Resort, Kanada.
  • Gondola Mount Rainier, Waszyngton, USA.

Gdzie znajdują się najpopularniejsze wyciągi gondolowe na świecie?

Miejsca, gdzie wyciągi gondolowe na świecie są najpopularniejsze, to oczywiście kurorty narciarskie. Gondole w znaczny sposób ułatwiają bowiem przemieszczanie się narciarzom i snowboardzistom wraz ze sprzętem na szczyt, skąd można podziwiać niesamowite widoki, ale też przygotować się do zjazdu. Najnowocześniejsze obiekty można spotkać m.in. w Alpach, które zarówno we Włoszech, Francji jak i Szwajcarii cieszą się niezwykłą popularnością wśród narciarzy zaawansowanych oraz tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na nartach. Z gondoli w takich ośrodkach mogą także skorzystać turyści, którzy nie mają nic wspólnego ze sportem, a jedynie pragną poczuć prawdziwie górski klimat i podziwiać widoki jakie rozciągają się z końcowej stacji kolejki. A te potrafią być imponujące. 

Więcej o: