Wyciągi gondolowe w Europie - tu znajdziesz najdłuższą kolejkę na świecie i gondolę z otwartym dachem

Wyciągi gondolowe w Europie cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród narciarzy. Malownicze trasy, które można dzięki nim pokonać bez wysiłku, przyciagają co roku coraz większe rzesze turystów.

Wyciągi gondolowe w Europie to nie tylko typowo turystyczne czy narciarskie obiekty nakierowane na pełnienie funkcji rekreacyjnych, ale także coraz częściej ważny element komunikacyjny pozwalający na stosunkowo szybkie dotarcie w odległe lub trudnodostępne miejsca w górach i nie tylko. Ciekawe kolejki gondolowe można bowiem spotkać także w centrum dużych europejskich miast.

Zobacz wideo "Wenecja Mazowsza". Popływasz gondolą i zobaczysz najdłuższy rynek w Europie

Najciekawsze wyciągi gondolowe w Europie

Spotkać je można w kurortach narciarskich, ale coraz częściej także w dużych miastach. Przykładem tego jest Londyn, gdzie linie Emirates w 2012 roku uruchomiły kolejkę kursującą nad Tamizą, co znacznie skraca czas przemieszczania się po mieście. Jadąc w wagoniku na wysokości aż 90 metrów nad wodą, można zrobić naprawdę wyjątkowe zdjęcia stolicy Wielkiej Brytanii.

 

Najdłuższy wyciąg gondolowy w Europie - i na świecie!

Najdłuższe wyciągi gondolowe w Europie pokonują nie tylko duże odległości, ale także znaczne przewyższenia. Pozwalają w zaledwie kilka minut pokonać trasę, której piechotą nie zdołalibyśmy przebyć lub zajęłoby nam to wiele godzin. Niemniej jednak należy pamiętać, że przejazdy wyciągami gondolowymi zazwyczaj nie należą do najtańszych. Dlatego chcąc podziwiać piękne widoki górskie, trzeba przygotować się na spore wydatki. 

Najdłuższą kolejką gondolową nie tylko w Europie, ale i na świecie jest Gold Gondola Zlatibor w Serbii. Kolej ta została udostępniona turystom dopiero w styczniu 2021 roku. Ma dziewięć kilometrów długości i łączy miasto Zlatibor ze szczytem Tornik. Pokonanie tego odcinka zajmuje zaledwie 20 minut. W ciągu godzinę trasę tę może pokonać nawet 600 pasażerów. 

 

Ranking: najciekawsze wyciągi gondolowe w Europie

W rankingu najciekawszych wyciągów gondolowych w Europie nie może zabraknąć stosunkowo nowego obiektu we włoskich Alpach, a mianowicie Skyway Monte Bianco. Otwarta w 2015 roku kolejka kosztowała 110 mln euro, a wrażenia, jakie daje przejazd nią, są niesamowite - co można zobaczyć na nagraniu poniżej.

 

Posiada ona panoramiczne, obrotowe gondole, a na trasie przejazdu turystów czeka wiele atrakcji, m.in. na jednej ze stacji (Pavillone) znajduje się ogród botaniczny Saussurea. Docierając do stacji końcowej na wysokości 3466 m n.p.m. można podziwiać przepiękny widok na największe szczyty w Alpach: Mt. Blanc, Matterhorn czy Gran Paradiso.

Ciekawa jest także kolejka gondolowa w Szwajcarii, która kursuje na szczyt Stanserhorn. Jest to pierwsza na świecie kolej z otwartymi, dwupoziomowymi wagonikami. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule znajdującym się w linku poniżej. 

Wyciągi gondolowe w Europie z najpiękniejszymi widokami - Aiguille du Midi Chamonix

Bez wątpienia jednym z wyciągów gondolowych w Europie z najpiękniejszymi widokami jest ten, który prowadzi na szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) w Masywie Mont Blanc. Kolejka, pokonując największe na świecie przewyższenie, serwuje pasażerom widoki na na lodowce, lodowe klify i alpejskie lasy. Pokonanie trasy zajmuje niespełna 20 minut, po których wysiada się na szczycie, gdzie stworzona jest platforma widokowa. Tam też można skorzystać z "Step into the Void", czyli z przeszklonej skrzynki, do której każdy może wejść i podziwiać wyjątkową panoramę gór z lodowcem Bossons.

 

Najciekawsze wyciągi gondolowe w Europie: lista

Do listy najciekawszych wyciągów gondolowych w Europie należy z pewnością dopisać takie obiekty jak:

  • Titlis Rotair - Engelberg, Szwajcaria.
  • Dubrownik na szczyt góry Srd - Chorwacja.
  • Levi Express - w ośrodku narciarskim Levi, Finlandia.
  • Bode Valley - Dolna Saksonia, Niemcy.
  • Konstanca - Mamaia, Rumunia.
  • Niżny Nowogród - kolejka międzymiastowa, Rosja.
  • Velika Planina - w dolinie Kamniška, Słowenia.
  • kolej gondolowa w Vall de Núria - w Katalonii w Hiszpanii. 

Gdzie wyciągi gondolowe w Europie?

Alpy są zdecydowanie terenem, gdzie wyciągi gondolowe w Europie są najciekawsze pod względem krajobrazów i zapierających dech w piersiach widoków. Dzięki nim, na szczyty mogą udać się turyści, ale także narciarze ze sprzętem czy rowerzyści uprawiający kolarstwo górskie.

Więcej o: