Planujesz podróż do Wielkiej Brytanii? Od 1 października duże zmiany

Tylko jeszcze do 30 września możemy wjeżdżać do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego, ale już od 1 października potrzebny będzie paszport. Jeśli wjeżdżamy w celach turystycznych na Wyspy, nie będziemy musieli ubiegać się o wizę.

Ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii przypomina, że od 1 października jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy ma być paszport. Zmiany te dotyczą podróżnych ze wszystkich krajów unijnych, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Były one zapowiadane już wcześniej i są konsekwencją Brexitu oraz zakończenia okresów przejściowych związanych z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Podróżni, którzy posiadają paszporty biometryczne, dalej będą mogli korzystać z automatycznych bramek na lotniskach. Na dowód będą mogły wjechać osoby, które mają pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii lub dopiero oczekują na wydanie dokumentu. To są wyjątki. Obowiązującym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy będzie paszport.

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać do końca września 2022 roku "Bon turystyczny sprzedam". Nie dajcie się złapać na taką "okazję"

Czy potrzebna wiza?

Wiele osób zadaje pytanie, czy wraz z wejściem w życie Brexitu, trzeba będzie ubiegać się o wizę. Jeśli nasza wizyta będzie trwała do 6 miesięcy i ma cel turystyczny, chcemy odwiedzić rodzinę i przyjaciół, planujemy krótkoterminowe studia, spotkania biznesowe czy konferencje – to wówczas wiza nie jest potrzebna. Jeśli planujemy cel zarobkowy, wówczas należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

Nicolas Gentile żyje jak hobbit Żyje jak hobbit. "Są wciąż wrogowie przerażający jak Sauron"

Wielka Brytania - obostrzenia

Od 17 maja działa system "świateł drogowych" oznaczające różne zasady wjazdu dla osób przyjeżdżających z krajów znajdujących się na zielonej, pomarańczowej i czerwonej liście. 

Polska obecnie znajduje się na pomarańczowej liście, co oznacza konieczność: wypełnienia formularza lokalizacyjnego, przedstawienia negatywnego wyniku testu wykonanego co najmniej 72 godziny przed podróżą, poddanie się 10-dniowej kwarantannie oraz wykupienie testów na 2. i 8. dzień pobytu w WB. Osoby w pełni zaszczepione w Unii Europejskiej lub USA zwolnione są z odbycia 10-dniowej kwarantanny oraz wykonania testu w 8. dniu pobytu.

"Independent" donosi, że rząd chce od 1 października zlikwidować system "świateł drogowych", co oznacza poluzowanie obostrzeń. Jeśli rzeczywiście brytyjskie media wyczuły pismo nosem, będziemy informować o zmianach na bieżąco.

Źródło: Rzeczpospolita / gov.pl / Independent

Więcej o: