Był "genialny" pomysł rządu, rozkwitło podziemie. "Bon turystyczny sprzedam"

"Kwitnie proceder sprzedaży bonów turystycznych" - czytam w jednym z portali internetowych. Wpisuję więc w wyszukiwarkę hasło: "bon turystyczny sprzedam" i rzeczywiście wyświetla się lista ogłoszeń. Niektórzy oferują nawet cztery, oczywiście po okazyjnej cenie. Nie dość, że to nielegalne, to jeszcze sprzedawca może nas oszukać i sprzedać wykorzystany bon. Nie dajcie się złapać na taką "okazję".

"Nie mam możliwości, gdzie wyjechać", "Nie mamy dokąd jechać z dzieckiem" - czytamy w ogłoszeniach, w których sprzedawcy oferują bony o wartości 500 zł za 400 czy 350 zł. Nie dajmy się zwieść, bo wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Bonu turystycznego nie można spieniężyć, więc niektórzy rodzice wpadają na nie całkiem legalny pomysł, bo przecież bon to wsparcie wypoczynku dziecka, a nie taty czy mamy. Przepisy mówią jasno: kto przyjmuje płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

Trzeba też mieć na uwadze, że kupując bon od pośrednika, nie mamy pewności, czy rzeczywiście będziemy mogli go wykorzystać. "Przypominam, że sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Przy zakupie takiego bonu, nie będziemy mieli też pewności czy kod nie został już zrealizowany. Prosimy wszystkich beneficjentów o to, żeby byli uważni" - ostrzegał na łamach pomorskiej.pl Grzegorz Cendrowski, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystyki.

Jedno z ogłoszeń o sprzedaży bonuJedno z ogłoszeń o sprzedaży bonu Screen olx.pl

Do końca marca 2022 roku

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku. To forma wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Od sierpnia 2020 roku bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Łącznie pod koniec sierpnia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał płatności bonem na łączną kwotę 1,7 mld zł. Jest to o wiele mniejsza kwota od zapowiadanej przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju i Technologii pomocy rzędu 3,5 mld zł.

Źródło: turystyka.wpl.pl / pomorska.pl 

Więcej o: