Z Krakowa do Chorwacji pojedziemy pociągiem. "Polska jest dla nas priorytetem"

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników Chorwacji. Od przyszłego roku będzie można pojechać do Splitu i do Rijeki pociągiem. Nowe połączenie kolejowe chce uruchomić czeski przewoźnik RegioJet. PKP Intercity również ma takie plany.

Czeski przewoźnik RegioJet już od pewnego czasu przymierza się do otworzenia nowego połączenia z Krakowa do Chorwacji. – Pomyśleliśmy, że możemy uruchomić bezpośrednie połączenia z Polski do Chorwacji. Zaczniemy latem przyszłego roku – mówił w czerwcu w czeskich mediach, cytowany przez portal Fly4free Radim Jancura, właściciel linii RegioJet.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

RegioJet już w zeszłym roku uruchomiło połączenie z Czech do Chorwacji i pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Tylko na początku lipca na trasie z Pragi do Chorwacji sprzedano prawie 70 tysięcy biletów. Nic dziwnego, że przewoźnik chce powtórzyć sukces i uruchomić trasę z Polski. A dokładnie z Krakowa do Rijeki i do Splitu. Ma to być nocny pociąg, który z Polski będzie ruszał po południu, by w godzinach porannych dotrzeć do Chorwacji.

Paweł Włodarczyk, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Polsce, przekazał portalowi Fly4free, że wszystko wskazuje na to, że połączenie może ruszyć już w przyszłym roku.

Podobne plany ma również polski przewoźnik – PKP Intercity. Jednak pociągi PKP mogą na trasę wyruszyć później. - Z tego, co wiem, decyzja jest także pozytywna, natomiast z uwagi na kwestie proceduralne termin uruchomienia może być dalszy, więc możliwe, że polski pociąg jeszcze nie będzie jeździł w wakacje 2022 roku - zdradził konsul. PKP Intercity rozważa trasę do Chorwacji z Warszawy przez Kraków i Katowice.

Ales Ondruj, rzecznik czeskiego przewoźnika przyznał, że RegioJet ma bogate plany związane z naszym krajem. – Polska jest dla nas priorytetem. Chcielibyśmy w najbliższym czasie uruchomić przynajmniej kilka połączeń – mówił na początku lipca w rozmowie z "DGP". 

RegioJet planuje uruchomienie m.in. nocnego pociągu w Alpy, który miałby jeździć z Warszawy przez Katowice do kurortów narciarskich w Austrii i dalej do granicy z Włochami. Oprócz tego nocne kursy z Warszawy przez Berlin, Amsterdam i Brukselę do Ostendy, a także dzienne połączenia: z Pragi przez Wrocław i Poznań do Gdyni oraz z Warszawy do Wiednia z odnogą do Pragi. Najwcześniej połączenia te zostaną uruchomione od grudnia 2022 roku. Najbardziej zaawansowane są prace nad uruchomieniem połączenia z Polski do Chorwacji.

Chorwacja oblegana przez Polaków

Zainteresowanie uruchomieniem połączeń do Chorwacji przez czeskiego i polskiego przewoźnika nie dziwi, ponieważ ten słoneczny kraj jest bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków.

Z danych systemu e-Visitor wynika, że od początku roku do końca lipca do Chorwacji przyjechało w sumie 513,3 tysiąca Polaków (o 85,1 procent więcej niż w 2020 roku). Wykupili oni 3,3 miliona noclegów (wzrost o 85 procent). W samym lipcu liczba polskich turystów sięgnęła 347,3 tysiąca (wzrost o 44,7 procent w porównaniu z 2020 rokiem), a liczba ich noclegów 2,4 miliona (plus 49,7 procent).

Serwis total-croatia-news.com pisze, że polscy turyści zachowują się tak, jakby pandemii w ogóle nie było, a ich liczba w Chorwacji jest "zaskakująca i zachęcająca". 

Źródło: fly4free.pl / rp.pl 

Więcej o: