Nadszedł ulubiony czas wszystkich grzybiarzy. Choć jesień dopiero rozpościera przed nami swoje uroki, wiele mówi się już na temat wielkiego wysypu grzybów. Oczywiście ich liczba i jakość będzie zależeć od odpowiedniego mikroklimatu, gleby oraz obecności niektórych roślin. I choć każdy szanujący się miłośnik grzybów ma swoje ulubione, tajne miejsce grzybobrania, podpowiadamy, w jakich częściach Polski najlepiej jest szukać przeróżnych gatunków.
Zanim opowiemy wam o niektórych miejscach, chcielibyśmy przypomnieć kilka zasad, które powinny być w naszej głowie podczas wyprawy na grzyby. Bezpieczne grzybobranie składa się na:
Warto także zaznaczyć, że wszystkim początkującym grzybiarzom zalecane jest zbieranie tylko gatunków rurkowych, bo w tej grupie grzybów śmiertelnie trujących występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Aby móc liczyć na zebranie borowików, najlepiej będzie wybrać się do lasów grabowych na południowych stokach, natomiast jeśli zależy nam na koźlakach, powinniśmy wybrać się do lasów brzozowych i osikowych. Rydze będą ukrywały się w wilgotnych fragmentach buczyn, jedlin oraz świerszczyn. Bieszczady znane są z obfitości przepięknych roślin oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, więc wycieczka, z łupami czy bez, na pewno będzie dla nas wspaniałym doznaniem estetycznym.
Wszyscy odpoczywający w okolicy Puszczy Noteckiej powinni sprawdzić swoje siły w poszukiwaniu grzybów na terenie pobliskich lasów. Wielu grzybiarzy twierdzi, że ciężko jest wyjść z nich z pustym koszykiem. Znajdziemy tam m.in. maślaki, kozaki, podgrzybki oraz gąski i kanie. Najwięcej spośród nich znajduje się w zachodniej części puszczy.
Bory Dolnośląskie są zawsze pełne ludzi. Dlaczego? Ponieważ bogactwo tamtejszych regionów nie pozwoli nam na żaden zawód w kwestii grzybobrania. Pojawiają się tam m.in. podgrzybki, prawdziwki, kozaki i krawce. Tereny, w których znajdziemy ich najwięcej, rozciągają się niedaleko Stawów Bobrowickich, w miejscu dużej wilgotności. Wielu grzybiarzy uważa te lasy za najbardziej obfite w borowiki.