Polski bon turystyczny. Energylandia otrzymała z programu prawie 70 mln zł

Koniec wakacji, czas więc na podsumowania. Wiemy, że w tym roku na spędzenie urlopów w kraju zdecydowała się większość Polaków. Tatry i nadmorskie kurorty przeżywały prawdziwe oblężenie. Które miejsca najbardziej skorzystały na bonie turystycznym?

Energylandia skorzystała najbardziej

Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za realizację programu wsparcia dla branży turystycznej, nie chciała ujawnić takiej informacji. Zasłoniła się tajemnicą handlową. Informacje o realizacji rządowego programu przekazał serwisowi prawo.pl – ZUS. Wynika z nich, że największym beneficjentem bonu turystycznego jest park rozrywki Energylandia. ZUS przelał kwotę prawie 69 mln złotych.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Drugim chętnie wybieranym miejscem była sieć obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Holiday Park & Resort zainkasowała ponad 18,6 mln zł. W pierwszej trójce znalazł się również Hotel Gołębiewski, który otrzymał ok. 15 mln zł. Na czwartym miejscu uplasowała się spółka SUN & SNOW, która zajmuje się wynajmem apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych. Otrzymała ok. 13 mln zł. Niewiele mniejszą kwotę otrzymała firma DLF INVEST, czyli Bałtycki Kompleks Turystyczny.

Na szóstym miejscu znalazł się także ORBIS z przekazaną kwotą 9 581 136,53 zł, na siódmym – spółka BANIA, czyli rodzinny resort wypoczynkowy w Białce Tatrzańskiej (ZUS przelał kwotę 7 578 483,58 zł) a – na ósmej pozycji z kwotą ponad 5 mln zł - Chochołowskie Termy, czyli park wodny z basenami termalnymi, zjeżdżalniami, spa, saunami, siłownią i restauracją. Na dziewiątym miejscu z kwotą 5 321 127,60 zł znalazła się spółka Fun Park, czyli rodzinny park tematyczny. Dziesiątkę zamyka spółka SANDRA J. Zalewski i Spółka, ośrodek spa nad morzem, która z realizacji bonu turystycznego otrzymała 5 295 513,46 zł.

Prawnicy o stanowisku POT-u

Łącznie pod koniec sierpnia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał płatności bonem na łączną kwotę 1,7 mld zł. Jest to o wiele mniejsza kwota od zapowiadanej przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju i Technologii pomocy rzędu 3,5 mld zł. Poza tym bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku.

Zastanawia jednak stanowisko Polskiej Organizacji Turystycznej, która nie chciała ujawnić takich informacji, a przecież wsparcie z bonu jest informacją publiczną. Portal prawo.pl wskazuje, że skoro POT realizuje zadania publiczne i wydatkuje publiczne pieniądze – jest objęta ustawą o dostępie do informacji publicznej. Poza tym na stronie internetowej organizacji znajduje się Biuletyn Informacji Publicznej.

- Nie ulega wątpliwości, że dane podmiotów, które otrzymały środki publiczne z bonu turystycznego, powinny być udostępniane – mówi w rozmowie z serwisem prawo.pl Bartosz Wojtaczka, radca prawny z kancelarii Ostrowski i Wspólnicy. Dodaje on, odwołując się do prawa pomocy publicznej, że każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że informacja o wysokości uzyskanej przez niego pomocy będzie ogólnodostępna. – Występując o środki publiczne, trzeba pogodzić się z tym, że podatnicy mają prawo zapytać, jak są wykorzystywane ich pieniądze - podkreśla mec. Wojtaczka.

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Od sierpnia 2020 roku bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Źródło: prawo.pl 

Więcej o: