Zaszczepieni turyści nie przywożą z wakacji COVID-19. Wyniki badań

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę Cignpost, wracający z zagranicy zaszczepieni turyści w zdecydowanej większości nie są zakażeni koronawirusem. Tylko w przypadku czterech na tysiąc osób wynik testu okazywał się pozytywny.

Zaszczepieni turyści nie przywożą koronawirusa z wakacji. Tak wynika z badań przeprowadzonych na lotniskach przez brytyjską firmę zajmującą się diagnostyką Cignpost. Informacje wykorzystane w analizach zebrano pod koniec lipca bieżącego roku. O wynikach badań poinformował między innymi "The Telegraph". 

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień:

Zaszczepieni turyści nie przywożą koronawirusa

Firma Cignpost wykonuje dziennie około 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa osobom, które przylatują z zagranicy do Wielkiej Brytanii. Z przeprowadzonych niedawno analiz wynika, że tylko 0,4 procent osób w pełni zaszczepionych jest zakażonych koronawirusem. Natomiast odsetek zakażeń u osób, które przyjęły jedną dawkę szczepionki, wynosi 0,8 proc, a wśród niezaszczepionych turystów między 1 a 1,2 proc. 

Nick Markham, założyciel firmy przeprowadzającej badanie, poinformował, że w okresie rozprzestrzeniania się wariantu Delta wśród osób przylatujących z Indii zakażonych było aż 10 procent. Natomiast w przypadku Hiszpanii odsetek wynosił 0,7 procent, Portugalii - 0,19 procent, Chorwacji - 0,16 procent, Francji - 0,12 procent, Włoch - 0,06 procent. Co istotne, Nick Markham zaznaczył także, że testy przepływu bocznego, które stosuje firma Cignpost, częściej dają wynik fałszywie pozytywny.

Źródła: The Telegraph, Rp.pl

Więcej o: