Albania zmienia obostrzenia. Wjazd tylko ze szczepieniem bądź testem. Kogo czeka kwarantanna?

Chcesz się wybrać na wakacje do słonecznej Albanii? Warto mieć na uwadze restrykcje, które zaczną już wkrótce obowiązywać. Przylot do tego kraju będzie możliwy tylko za okazaniem wykonanego testu na COVID-19 lub szczepienia.

Ten kierunek jest coraz częściej wybierany przez Polaków. Słoneczna pogoda, niespotykane krajobrazy oraz niskie ceny - czego chcieć więcej od wakacyjnej lokalizacji? Braku obostrzeń. Jednak w tym kraju takowe zostaną wprowadzone już wkrótce. Jeśli wybierasz się w podróż do Albanii, musisz pamiętać o szczepionce lub teście na koronawirusa.

Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa

Albania COVID: od kiedy obowiązują obostrzenia dla turystów?

Bilety na samolot kupione? Pamiętaj o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa na terenie Albanii. Nagły wzrost zachorowań poskutkował zmianami, które wejdą w życie 6 września 2021 roku. To duże zaskoczenie dla odwiedzających, gdyż przez bardzo długi okres to państwo było wolne od wszelkich ograniczeń wynikających z COVID-19. 900 nowych przypadków dziennie to sygnał ostrzegawczy, który zapowiada duże zmiany dla podróżujących. Jak wyglądają restrykcje? Turyści przed wylotem będą musieli pamiętać nie tylko o paszporcie, ale i o dokumencie potwierdzającym szczepienie. W sytuacji, kiedy nie posiadamy szczepionki, należy przedstawić wynik testu antygenowego, wykonanego minimum 48h przed podróżą lub testu PCR (72h przed podróżą). Można również przedstawić dokument świadczący o tym, że jesteśmy ozdrowieńcami. Restrykcje obejmują także godziny policyjnej - zostanie ona wydłużona. Od 6 września będzie trwała od 23 do 6 rano. W zamkniętych przestrzeniach będzie trzeba nosić maseczki. 

Albania COVID: na kogo czeka kwarantanna? 

Osoba przylatująca do Albanii, która nie posiada wyżej wymienionych dokumentów będzie musiała spędzić 10 dni na kwarantannie. Po tym okresie koniecznym jest wykonanie testu na koronawirusa. Dopiero po ponad tygodniowym zamknięciu będzie można korzystać z uroków tego państwa, dlatego warto przemyśleć wypełnienie powyższych formalności przed podróżą. 

Czy do Albanii potrzebna jest wiza?

Na stronie gov.pl czytamy:

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Potrzebujesz ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dokument wjazdowy musi mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia terytorium Albanii. Należy bezwzględnie przestrzegać tej zasady w celu uniknięcia problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Republiki Albanii. Zasady przekraczania granicy i legalnego pobytu leżą w gestii służb straży granicznej i w takiej sytuacji konsul nie podejmuje interwencji.
Więcej o: