Kaplica Czaszek. Miejsce, które mrozi krew w żyłach

To miejsce mrozi krew w żyłach od samego wejścia. Czym jest Kaplica Czaszek? Zbiorowiskiem ludzkich kości i szczątków, których nie da się zapomnieć. Tę niepozorną kaplicę znajdziemy w Czechach, a dokładniej w mieście Kutna Hora. Co ciekawego w sobie skrywa?

Szata zewnętrzna wygląda bardzo niepozornie - nic nie wskazuje na to, że za drzwiami kaplicy czeka na nas przerażające widowisko. Nie każdy turysta jest przygotowany na tego typu widoki. Są one tak wstrząsające, że niektórzy zwiedzający są zmuszeni zakończyć zwiedzanie, nim obejrzą całość. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Kaplica Czaszek - makabryczne widoki w Czechach

Po przekroczeniu progu budynku, można przenieść się do innego wymiaru. Z każdego zakamarka jesteśmy obserwowani przez ludzkie czaszki oraz kości. Można odnieść wrażenie, jakby te przedmioty chciały przekazać sekretną wiadomość. Czaszki są praktycznie wszędzie - na sklepieniach, pokaźnych stosach oraz na rękach aniołów. Wrażenie wywołują także szkielety oraz kostny żyrandol. Śmiało można stwierdzić, że w tym miejscu śmierć jest wyczuwalna w każdym kącie. To dobre i zarazem nietypowe miejsce do refleksji, ale nie dla osób o słabych nerwach.

 

Kaplica Czaszek w Czechach - historia miejsca

Na tym terytorium w 1278 roku, opat klasztoru Henryk rozsypał garść świętej ziemi. Dzięki temu dzielnica Kaplicy Czaszek, czyli Sedlec, stała się popularnym miejscem pochówku w Europie. Kilkadziesiąt lat później na tym cmentarzu chowano mnóstwo ludzi dotkniętych dżumą. W 1400 roku na tym terenie powstał kościół gotycki, do którego przeniesiono później szczątki nieboszczyków. Według legendy stosy przerażających czaszek stworzył niedowidzący mnich. Aktualny wygląd kaplicy to jednak zasługa Františka Rinta, czyli mistrza murarskiego zatrudnionego przez rodzinę Schwarzenbergów. Rzeźby i herby z ludzkich kości to prawdziwe arcydzieło, na którym artysta spędził trzy lata swojego życia. Kaplica przyciąga dziś turystów z całego świata. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli ceni się ekstremalne widoki, pełne mroku i tajemniczości.

Więcej o: