Grecja zmienia restrykcje. Nie masz szczepienia? Zabierz dużo pieniędzy

Od 13 września osoby niezaszczepione w Grecji nie będą miały lekko. Przed każdym wejściem do kina trzeba będzie okazać negatywny wynik testu. To tylko część utrudnień nałożonych na opierających się przed przyjęciem preparatu. "To nasz obowiązek wobec milionów obywateli" - powiedział w The Guardian Wasillis Kikilias, minister zdrowia.

"90 proc. pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii w Grecji to osoby, które nie przyjęły szczepienia" - powiedział Wasillis Kikilias, dlatego władze tego kraju podjęły decyzję o wprowadzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych. 

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta 'rafa koralowa' to same śmieci

Wszyscy więc pracownicy, zarówno sektora państwowego, jak i prywatnego, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu ani też nie są ozdrowieńcami, będą musieli raz w tygodniu wykonać jeden test na obecność SARS-CoV-2. Wymóg ten obowiązywać będzie od 13 września do 31 marca 2022 roku. Osoby pracujące na uniwersytetach, w branży turystycznej, a także gastronomicznej i rozrywkowej będą musiały wykonać dwa testy tygodniowo. W tej grupie znajdą się także uczniowie i studenci.

Testy mają kosztować 10 euro i będą za nie płacić osoby niezaszczepione. Z wyjątkiem uczniów, w ich przypadku badanie będzie finansowane przez rząd. "Musimy wprowadzić te kroki jako odpowiedzialne państwo. To nasz obowiązek wobec milionów obywateli, którzy spędzili 18 miesięcy pandemii bardzo na siebie uważając i wobec tych, którzy spędzali noce opiekując się chorymi, zamykali swoje sklepy i tracili pracę z powodu koronawirusa" – powiedział minister zdrowia.

Tylko zaszczepieni wejdą do restauracji czy na dyskotekę

To nie koniec innych zmian. Od 13 września do lokali rozrywkowych i gastronomicznych będą mogły wejść tylko osoby zaszczepione oraz posiadające status ozdrowieńca. Certyfikaty będą sprawdzane przy wejściu. Aby wejść do teatru, kina, muzeum czy na siłownię, osoby niezaszczepione będą musiały przed wejściem pokazać negatywny wynik testu antygenowego na koronawirusa wykonanego 48 godzin wcześniej. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogli wejść bez ograniczeń.

"Noszenie maseczek ma być obowiązkowe dla każdego w publicznych przestrzeniach zamkniętych, a także w zatłoczonych przestrzeniach otwartych" – dodał Kikilias.

Grecja wchodzi w czwartą falę

Z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w Grecji od końca czerwca regularnie rośnie dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem. We wtorek, 24 sierpnia, zanotowano 4608 nowych przypadków – najwięcej od wybuchu pandemii. W kraju Homera do tej pory zakażonych zostało ponad 566 tys. Zmarło ponad 13 tys. osób.

Szacuje się, że w Grecji w pełni zaszczepiono 5,6 miliona ludzi. Co najmniej jedną dawkę preparatu otrzymało 55 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych jest 53 proc. Jak mówią epidemiolodzy, aby uzyskać zbiorową odporność, wyszczepialność społeczeństwa powinna wynosić 70 proc. lub więcej.

Źródło: The Guardian

Więcej o: