Podcasty o górach: źródło wiedzy o rozmaitych aktywnościach związanych z górami

Podcasty o górach coraz częściej są dla nas źródłem informacji o górach, trekkingu i różnych formach aktywności z górami związanych. Choć wciąż nie ma zbyt wielu podcastów traktujących wyłącznie o górach, to wśród szeroko rozumianych podcastów podróżniczych i przyrodniczych znajdziemy wiele odcinków nawiązujących do interesującej nas tematyki. Sprawdzamy od czego zacząć przygodę z podcastami o górach.

Podcasty górskie: warto szukać wśród podcastów podróżniczych!

Podcasty górskie, czyli poświęcone tematyce gór albo wspinaczki górskiej, to nie jest zbyt liczna kategoria. Choć podcasty stają się w Polsce coraz popularniejsze (do czego również przyczyniła się po części pandemia i związany z nią lockdown), to jednak tematyka górska wciąż nie jest zbytnio eksploatowana. Miłośnicy gór mają do wyboru kilka podcastów poświęconych górom, ale interesujące ich audycje mogą znaleźć również na kanałach o nieco szerszej tematyce. Tak jest na przykład w przypadku podcastu ''Black Hat Ultra''. Jego autorem jest Kamil Dąbkowski, w sferze zainteresowań którego pozostają wszelkie aktywności wymagające specjalistycznego treningu, odpowiedniej regeneracji organizmu, właściwej diety oraz hartu ducha oraz umiejętności przezwyciężania własnych słabości i przekraczania granic. Miłośników gór w przypadku tego podcastu zainteresują szczególnie te odcinki, w których autor rozmawia z biegaczami górskimi czy fizjoterapeutami.

Tematyki górskiej dotykają również niektóre odcinki podcastów podróżniczych. Można tu wymienić na przykład podcast prowadzony przez pasjonata podróży, Marcela Gawrona ''Rozmowa podróżnicza''. Wśród tematów, które z pewnością zainteresują miłośników gór, znajduje się niewątpliwie odcinek ''Gorce – serce Małopolski'', w którym autor rozmawia z ambasadorem Gorców, Szymonem Dobrowolskim. Tematykę górską odnaleźć można również w niektórych odcinkach podcastu podróżniczego ''Kręte Ścieżki''. Prowadzi go Mateusz ''Rudy'' Kubiak, a do swoich audycji zaprasza gości, którzy z pasją oprowadzają słuchaczy po całym świecie. Wśród odcinków stworzonych przez autora nie zabrakło i tych o Koronie Gór Polski, ciekawych rejonach bogatych we wzniesienia czy skituringu.

Ciekawe podcasty o górach: stworzone z miłości do gór

Aby znaleźć ciekawe podcasty o górach, trzeba troszeczkę pomyszkować w odmętach sieci. ''Góry'' to kategoria stosunkowo szeroka i być może dlatego treści interesujące fanów górskich aktywności są tak bardzo rozproszone. Warto ich szukać na kanałach podróżniczych czy podcastach przyrodniczych. Jednak podcasty poświęcone w dużej mierze aktywnościom górskim czy wspinaczce również istnieją. Na uwagę zasługuje m.in. ''Górski Podcast 8a.pl''. Tworzą go ludzie związani z górami blisko 30 lat, poprzez takie aktywności jak trekking, bieganie, rowery, wspinanie i skitouring. Ich podcast stworzony został z miłości do gór i z chęci bycia bliżej tych, którzy tak jak autorzy kochają góry. Audycje mają formę wywiadów z ludźmi gór, którzy opowiadają o swoim życiu i wykonywanym zawodzie, ale także dzielą się cenną wiedzą dotyczącą gór. Ciekawe rozmowy z osobami tworzącymi środowisko górskie mogą być niezwykłą inspiracją dla słuchacza.

Ze wspinaczką z kolei związany jest podcast ''Wasza Wysokość'', którego autorem jest Jerzy Rostafiński. Zaprasza on do poszczególnych audycji wspinaczy, z którymi przeprowadza wywiady, będące z pewnością nie lada gratką dla miłośników pokonywania dróg w pionie. Z poszczególnych odcinków można dowiedzieć się m.in. jak trenować czy też jak uniknąć kontuzji podczas wspinaczki. Jeszcze bardziej z tematem wspinaczki związany jest podcast ''Głowa do góry''. Jego autor opowiada o polskim himalaizmie, o tym, dlaczego Krzysztof Wielicki zdobywając zimą Everest nosił okulary spawalnicze, dlaczego Jerzy Kukuczka chciał rzucić wspinaczkę w wieku 23 lat i dlaczego Hindusi upodobali sobie Szklarską Porębę.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Ciekawe podcasty o górach: ranking

Analizując ciekawe podcasty o górach, ranking jaki z nich utworzymy, może uznać za dość krótki. Jednakże na jego czele wypada umieścić podcast prowadzony przez Tatrzański Park Narodowy. Podcast "Z miłości do gór" powstał częściowo dzięki pandemii. Szukając nowych, interesujących form, mogących dotrzeć do miłośników Tatr, stworzono podcast, którego autor, Bartek Solik, zaprasza do swoich audycji rozmaitych gości. Rozmawia z nimi na tematy związane z Tatrami i Podhalem, poruszając takie zagadnienia, jak góry, przyroda, historia, turystyka, bezpieczeństwo czy zagadki kryminalne. Z tym podcastem nie sposób się nudzić!

Ciekawe podcasty o górach [lista]

Oto ciekawe podcasty o górach – lista:

  • Z miłości do gór,
  • Głowa do góry,
  • Wasza Wysokość,
  • Górski podcast 8a.pl,
  • podcasty TOK FM (sekcja góry).

Ponadto:

  • nakreche.com – podcasty o narciarstwie,
  • Black Hat Ultra (wybrane),
  • Rozmowa podróżnicza (niektóre),
  • Kręte Ścieżki (wybrane).

 Zobacz też: Szlaki na Trzy Korony: najkrótsza i najdłuższa trasa, którą dojdziesz na znany szczyt

Więcej o: