Podcasty o podróżach: kopalnia wiedzy o sposobach na udaną podróż

Podcasty o podróżach cieszą się sporą popularnością nie tylko w czasie pandemii, choć w czasie, gdy przemieszczanie się było utrudnione bądź niemożliwe z uwagi na lockdown, słuchacze sięgali po nie szczególnie chętnie. Podcasty podróżnicze są niewyczerpanym źródłem wiedzy o najodleglejszych nawet zakątkach świata, a czasem również namiastką podróży, w którą słuchacz nie może sam wyruszyć. Sprawdzamy, jakie podcasty o podróżach warto poznać.

Podcasty podróżnicze prowadzone przez pary podróżników

Podcasty podróżnicze traktują o podróżach rozumianych w rozmaity sposób. Na pewno interesującym wątkiem jest podróżowanie kamperem. Tu nie sposób nie wspomnieć o podcaście ''Busem Przez Świat'', którego autorami są Ola i Karol Lewandowscy. Od 2009 roku przemierzają oni świat kamperem, mają już na swoim koncie wizyty w ponad 60 państwach na 5 kontynentach i przejechane ponad 500 tysięcy kilometrów. Para, która doczekała się córki, Gai, obecna jest w mediach społecznościowych, a swoją obszerną wiedzą od pewnego czasu dzieli się również w formie podcastów. Słuchając ich opowieści o wyprawach do Australii, Gruzji bądź na Islandię, można wiele się nauczyć, zwłaszcza w kwestiach planowania niskobudżetowych wycieczek zagranicznych.

Kasia i Kuba prowadzą podcast podróżniczy na dwa głosy. ''Dobra Podróż'' to podcast, który wyróżnia świetny research, a także spora znajomość poruszanych tematów, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy historycznej oraz geopolitycznej. Autorzy, jak sami mówią, odzierają swoje opowieści z ''turystycznego lukru'' i tłumaczą zjawiska zrozumiałe tylko dla globtroterów w taki sposób, by zrozumiał je każdy. Audycje spodobają się przede wszystkim tym, którzy mają swój pomysł na podróżowanie i nie ulegają powszechnym modom.

Dwójka autorów odpowiedzialna jest również za podcast podróżniczy ''Szalone Walizki''. Dorota i Jarek Kowalscy prowadzą od pewnego czasu blog pod tym samym tytułem, gdzie opowiadają o swojej pasji do podróżowania, ale także o nurkowaniu, fotografii, kuchni i winach. Podpowiadają nowe kierunki oraz radzą, co zrobić, by podróż była zawsze udana. Na swoim blogu od pewnego czasu mają też podcasty, będące monologami lub dialogami o podróżach i nurkowaniu oraz kuchni i winie. Można tu np. posłuchać rozmowy o Czarnogórze – Dorota i Jarek rozmawiają z blogerami Natalią i Jędrzejem, którzy dzielą się ze swoimi rozmówcami oraz ze słuchaczami swym doświadczeniem w kwestii życia i poruszania się po Czarnogórze.

Zobacz wideo Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni

Ciekawe podcasty o podróżach: monologi i dialogi

Ciekawe podcasty o podróżach prowadzą zarówno zawodowi dziennikarze, jak i pasjonaci podróżowania. Interesującym przykładem takiego podróżniczego podcastu jest podcast ''Cieplik podróżuje'', którego autorką jest Agata Cieplik. Sama wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i w swoich audycjach stara się słuchaczom przybliżyć perspektywę osób, które wyemigrowały z kraju oraz opowiedzieć o podróżach, zwłaszcza przez Stany Zjednoczone. W tym celu do udziału w swych podcastach zaprasza podróżników, blogerów i wszelkiego rodzaju ekspertów. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz opowieści odnoszące się do własnych doświadczeń autorki mogą zainteresować wiele osób planujących wyjazd za wielką wodę.

O podróżach opowiada też Ania Pałamar w podcastach ''Dzielnie w podróży''. Opowiada o różnych zakątkach świata oraz o emocjach towarzyszących podróżom. Autorka spędziła czas na zagranicznych wolontariatach w Szkocji, podróżowała autostopem do Czarnogóry, zwiedzała Europę, przez pół roku mieszkała w szwedzkim mieście Lund… Opowiada o swoim weekendowym wypadzie do niderlandzkiej Hagi, zabiera słuchaczy do austriackiego Salzburga, kilka audycji poświęciła też portugalskiej Maderze.

Ciekawe podcasty o podróżach: ranking otwiera zawodowiec

Jeśli zestawić ciekawe podcasty o podróżach, ranking (subiektywny) otworzy ''Brzmienie Świata z lotu Drozda''. Jest to podcast Pawła Drozda, byłego dziennikarza III Programu Polskiego Radia, poświęcony poznawaniu świata, jak również wszystkiemu temu, co dzieje się na świecie. Autor określa swój podcast jako ''światłoczuły'' i ''z wrażliwością obserwujący otoczenie'', stroni od polityki i wydarzeń z pierwszych stron gazet. Dziennikarz zaprasza do swoich audycji interesujących gości i porusza niezwykle ciekawe tematy. Do każdego nagrania Paweł Drozd jest przygotowany merytorycznie, a fascynujące informacje podaje poprawną polszczyzną, ilustrując je ciekawie dobranymi fragmentami muzycznymi. Podcast zaczął tworzyć z chwilą odejścia z radiowej Trójki, w której pracował przez blisko dwie dekady, prowadząc m.in. autorską audycję ''Świat z lotu Drozda''.

Ciekawe podcasty o podróżach [lista]

Ciekawe podcasty o podróżach? Lista prezentuje się następująco:

 • Brzmienie Świata z lotu Drozda,
 • Busem Przez Świat,
 • Dobra Podróż,
 • Na Zdalniaku,
 • Życie w podróży,
 • Cieplik podróżuje,
 • Głos z podróży,
 • Dzielnie w podróży,
 • Wolne Ścieżki,
 • Własna Droga,
 • RobiMy Podróże Tonight,
 • Kuluary Podróżnicze,
 • Tripspiracje – podcast o podróżowaniu,
 • Paragon z podróży,
 • Szalone Walizki.

Zobacz też: Rzym: jakie atrakcje ma do zaoferowania Wieczne Miasto?

Więcej o: