Włochy. Takiej oferty jeszcze nie było. Możesz kupić dom za bezcen pod Rzymem

Ceny nieruchomości w Polsce szybują w górę, materiały budowlane podrożały o 100 proc. A może tak przenieść się do słonecznej Italii? Tym bardziej że jest okazja. Niewielkie miasteczko Maenza położone pod Rzymem wystawiło właśnie na sprzedaż domy za 1 euro.

Do grona miejscowości chcących tchnąć nowego ducha w życie lokalnej społeczności dołącza Maenza. To urokliwe miasteczko zachwyca klimatem, ale jego największym atutem jest położenie. Leży 90 km od Rzymu i ok. 30 km od kurortów znajdujących się w Lacjum. Takiej oferty jeszcze nie było w programie domów za 1 euro.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Jak informuje CNN, miasto wystawiło na sprzedaż 100 zaniedbanych posiadłości, część z nich popadła w ruinę i stanowi zagrożenie dla przechodniów. Jesteście zainteresowani? Spieszcie się, bo włodarze miasta na zgłoszenia czekają do 28 sierpnia. Choć jak zapewnia burmistrz, na rynek mają trafić kolejne nieruchomości, ponieważ miasto prowadzi rozmowy z innymi właścicielami.

"To nie jest umierające miasto"

Claudio Sperduti, burmistrz miasta, mówi w CNN, że "to nie jest umierające miasto, ludzie wciąż mieszkają w starej dzielnicy, ale domy potrzebują remontu, a Maenza świeżego powietrza". Wystawienie więc domów za grosze nie wynika z potrzeby powstrzymania spadku liczby ludności, ale raczej z próby kontroli nad nieruchomościami, aby nie trafiły w niepowołane ręce nieuczciwych przedsiębiorców.

Burmistrz zapewnia, że to długoterminowy projekt odrodzenia miasta. "Robimy to krok po kroku. Gdy  rodziny kontaktują się z nami i przekazują nam swoje stare domy, umieszczamy ogłoszenia na naszej stronie internetowej, aby wszystko było jak najbardziej przejrzyste" – mówi Sperduti.

Włodarz miasta dodaje, że większość wystawionych domów na sprzedaż ma około 50-70 metrów kwadratowych. Jego zdaniem, koszty remontu zaczynają się od 100 euro za metr kwadratowy. Przywrócenie więc zrujnowanego domu do życia może zaczynać się od ok. 5 tys. euro. Dlatego właśnie osoby, które staną się właścicielami domów w Maenzie, będą musiały wpłacić depozyt w wysokości 5 tys. euro. Zostanie on zwrócony po zakończeniu prac. Nabywcy będą się musieli także zobowiązać do renowacji nieruchomości w ciągu trzech lat, a także przedstawić szczegółowy plan na remont domu, pensjonatu czy restauracji.

Źródło: CNN

Więcej o: