Szlaki na Zawrat. Którędy najlepiej wybrać się na szczyt?

Szlaki na Zawrat to trasy przeznaczone dla doświadczonych i przygotowanych fanów górskiej turystyki pieszej. Jakie szlaki wiodą na przełęcz?

Najłatwiejsze szlaki na Zawrat. Gdzie położona jest przełęcz?

Nawet najłatwiejsze szlaki na Zawrat mogą przysporzyć sporo problemów, dlatego doświadczeni taternicy nie polecają wybierania się na wędrówkę w te okolice osobom, które stawiają pierwsze kroki na górskich szlakach.

Zawrat jest wąską przełęczą położoną na niebagatelnej wysokości 2159 m n.p.m., która oddziela Zawratową Turnię (2247 m n.p.m.) od Małego Koziego Wierchu (2226 m n.p.m.). Co więcej stanowi ona skrajny, zachodni punktów szlaku Orlej Perci, który uchodzi za najtrudniejszy górski szlak na terenie Polski. 

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Najtrudniejsze szlaki na Zawrat. Droga ze Świnicy

Bez wątpienia najtrudniejszym szlakiem na Zawrat jest droga ze Świnicy. Szlak jednokierunkowy na Świnicę przecina zbocze Zawratowej Turni, dalej prowadzi przez Niebieską Turnię oraz Gąsienicową Turnię, gdzie wspinacze mogą liczyć na ułatwienia w postaci łańcuchów i klamer.  Niemniej jednak aby sprawnie poruszać się po tym szlaku trzeba mieć nieco doświadczenia, a przy tym odznaczać się dobrą kondycją fizyczną. 

Obecnie szlak pomiędzy Zawratem a Świnicą zgodnie z komunikatem władz TPN zostanie zamknięty 25 sierpnia 2021 aż do odwołania. Powodem tego jest remont w obrębie masywu Świnicy - wymianie ulegną łańcuchy przeznaczone do asekuracji. 

Wejście na Zawrat. Trasy przebiegające przez przełęcz

Wejście na Zawrat możliwe jest jedną z tras turystycznych. W tych okolicach jednak często dochodzi do sytuacji, kiedy szlaki są zamykane, dlatego nim wybierzemy się na wędrówkę warto sprawdzić komunikaty TPN.

  • szlak turystyczny czerwony – ten szlak prowadzi ze Świnicy na Zawrat i dalej Orlą Percią przez Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Granaty i Buczynowe Turnie na przełęcz Krzyżne. Należy przy tym pamiętać, że:

- odcinek Zawrat – Kozi Wierch od 2007 r. jest jednokierunkowy (przechodzenie tylko w kierunku wschodnim z Zawratu na Kozi Wierch)

- szlak Zawrat – Świnica jest jednokierunkowy od 2021 roku (przechodzimy w kierunku zachodnim, na Świnicę).

  • szlak turystyczny niebieski – prowadzi znad Czarnego Stawu przez Zawratowy Żleb na przełęcz i dalej do Doliny Pięciu Stawów.

Szlaki na Zawrat dla początkujących. Jak dostać się na Zawrat?

Na Zawrat turystów prowadzą szlaki startujące z dolin leżących po obu stronach grani. Chodzi o Doliny: Pięciu Stawów Polskich i Gąsienicową.

Z Doliny Pięciu Stawów Polskich na przełęcz Zawrat prowadzi stosunkowo łatwa droga przebiegająca poniżej południowej grani schodzącej z Małego Koziego Wierchu.

Druga trasa, z Doliny Gąsienicowej, prowadzi od Zmarzłego Stawu Gąsienicowego ścianą Małego Koziego Wierchu. 

Szlaki na Zawrat dla zaawansowanych.

Szlaki na Zawrat dla zaawansowanych wiodące przez Świnicę gwarantują przepiękne widoki, ale i wielkie emocje podczas wspinaczki na wysokości. Dlatego trasa ta nie jest polecana osobom o słabej kondycji fizycznej, tym które odczuwają lęk wysokości lub mają problem z przeciskaniem się przez wąskie przestrzenie. 

Zobacz tez: Via ferrata - górskie trasy dla odważnych [4 TRASY I PORADNIK]

Szlak na Zawrat: czas wejścia

Szlak na Zawrat to dość popularna trasa mimo poziomu jej trudności. Czas potrzebny na przejście czerwonego szlaku wynosi blisko 7 godzin w jedną stronę, z kolei trasa niebieska będzie wymagała około 1,5 godziny by trafić do Doliny Pięciu Stawów Polskich i kolejną 1h 40 min na powrót. 

Szlak na Zawrat: długość trasy

Szlak na Zawrat może mieć różne długości, a głównie decydować będzie o tym to skąd zdecydujemy się ruszyć na przełęcz. Zawsze jednak należy pamiętać, że w miejscu tym nie trudno o wypadek, dlatego aby bezpiecznie przejść przez Zawrat należy być odpowiednio wyposażonym, a także bardzo uważnie poruszać się po terenie, na którym się znajdujemy. 

Więcej o: