Czarnogóra zaostrza przepisy wjazdowe. Ułatwienia dla zaszczepionych

Wybierasz się do Czarnogóry? Już tak łatwo nie przekroczysz granicy tego kraju. W związku ze wzrostem zakażeń władze wprowadziły restrykcje. Zaszczepieni, posiadacze negatywnego wyniku testu oraz ozdrowieńcy będą mogli wjechać bez konieczności odbycia kwarantanny.

Czarnogóra do tej pory była jednym z nielicznych krajów, które nie wprowadzały żadnych obostrzeń wjazdowych. Nowe, bardziej zaraźliwe mutacje i widoczny już wzrost zakażeń, a co za tym idzie, widmo czwartej fali pandemii sprawiły, że władze postanowiły zaostrzyć przepisy wjazdowe.

Zobacz wideo Czarnogóra

Od 24 sierpnia obowiązują nowe reguły. Teraz trzeba będzie okazać zaświadczenie o zaszczepieniu (wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19), negatywny wynik badania na koronawirusa lub informację o byciu ozdrowieńcem (180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu).

"Niezależnie od tego, czy podróżni są naszymi obywatelami, czy obcokrajowcami, zamieszkałymi na stałe w Czarnogórze, jeśli nie posiadają żadnego z dokumentów, trafią na 14-dniową kwarantannę, którą można zakończyć po szóstym dniu wjazdu do kraju z ujemnym wynikiem testu PCR
czytamy w rządowym komunikacie.

Nowe zasady będą dotyczyły obcokrajowców z wyjątkiem obywateli Kosowa, Serbii, Macedonii Północnej i Albanii. Jeżeli któraś z przyjezdnych osób nie będzie posiadała ze sobą żadnego z wyżej wymienionych zaświadczeń, musi liczyć się z dwutygodniową kwarantanną. Będzie można ją skrócić dopiero po sześciu dniach, jeśli wykonany wówczas test na koronawirusa da wynik negatywny.

Chcesz zjeść obiad w restauracji? Nie tak łatwo

Poza tym władze na terenie Czarnogóry obowiązują następne restrykcje. Do restauracji czy kawiarni mogą wejść osoby zaszczepione lub takie, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki; posiadacze negatywnego wyniku testu PCR oraz ozdrowieńcy, którzy dysponują dowodami, że przeszły zakażenie koronawirusem i minęło mniej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR. W żadnym z powyższych przypadków nie jest akceptowany ani szybki test antygenowy, ani test na przeciwciała.

Od 23 lipca dyskoteki, kluby i bary pozostają zamknięte. Zakazem objęte zostały także imprezy i festiwale muzyczne, a także wszelkie masowe zgromadzenia w pomieszczeniach zamkniętych.

Koronawirus w Czarnogórze

Do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 111 tys. mieszkańców, wyzdrowiało ponad 102 tys., umarło 1690 osób. 24 sierpnia zanotowano 661 nowych zakażeń, 10 osób umarło.

Źródło: gov.pl / worldometers.info / www.gov.me

Więcej o: