Szlaki na Nosal. Jak najszybciej dostać się na szczyt w Tatrach Zachodnich?

Szlaki na Nosal to stosunkowo proste i krótkie trasy, które umożliwiają dotarcie na szczyt z którego rozciągają się wyjątkowe widoki. Do wyboru są zarówno szlaki na Nosal dla początkujacych, jak i szlaki na Nosal dla zaawansowanych. Sprawdzamy najtrudniejsze i najłatwiejsze szlaki.

Najłatwiejsze szlaki na Nosal. Gdzie położony jest szczyt?

Najłatwiejsze szlaki na Nosal wcale nie są mniej urodziwe niż te bardziej wymagające, które prowadzą na najwyższe wierzchołki Tatr. Nosal jest szczytem położonym w Tatrach Zachodnich, który góruje pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Jego wysokość wynosi 1206 m n.p.m., co czyni go jednym z bardziej dostępnych i najchętniej odwiedzanych szczytów w Tatrach. Na tych, którym uda się wspiąć na górę czekają wyjątkowe widoki na Czerwone Wierchy czy Giewont

Nosal jest też popularny wśród narciarzy. Po jego północnej stronie znajduje się stok narciarski oraz wyciągi. Od górnej stacji wyciągu poprowadzona została nartostrada kończąca się w Kuźnicach. 

Zobacz wideo Sprawdź zanim wyjedziesz w góry

Najtrudniejsze szlaki na Nosal

Najtrudniejsze szlaki na Nosal posiadają kilka miejsc, które wymagają większego skupienia oraz podstawowych umiejętności wspięcia się. Jest ich jednak bardzo niewiele. Nie oznacza to bynajmniej, że planując wyprawę na Nosal możemy potraktować to beztrosko. Trasy na szczyt wiodą stromymi zboczami, które bywają zdradliwe i niebezpieczne, zwłaszcza po deszczu. Dlatego wybierając się w góry zawsze warto zadbać o odpowiednie ubranie, obuwie a także ekwipunek. 

Wejście na Nosal: trasy

Wejście na Nosal nie powinno nastręczyć nikomu trudności. Trasę bez większych przeszkód można pokonać z dziećmi. Jeśli pod szlak chcemy przemieścić się samochodem trzeba wziąć pod uwagę kwestię parkingu, co w Zakopanem nie jest łatwą sprawą. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca w okolicy Ronda Jana Pawła II. Z kolei jeśli wyprawę chcemy zacząć od Kuźnic, wówczas konieczne jest skorzystanie z transportu publicznego - busy kursują dość często z dworca PKS.

Płonące Tatry zapowiadające nadchodzący halny. "Płonące Tatry" - tak wygląda nadciągający halny. Wow! [ZDJĘCIA]

Szlaki na Nosal dla początkujących: trasa z Murowanicy

Szlaki na Nosal dla początkujących to takie, które są stosunkowo krótkie, a także nie występują na nich duże, męczące przewyższenia. Te warunki doskonale spełnia szlak wiodący z Murowanicy przez Kuźnicką Polanę na Nosal, a dalej Przełęczą Nosalową do Kuźnic. Choć początkowo trasa może wyglądać dość poważnie (tuż za kasami pojawia się strome podejście pod górę), to wystarczy kilkadziesiąt metrów by trafić na obszar, z którego rozciągają się widoki na Zakopane z Gubałówką, co rekompensuje wysiłek. 

Szlaki na Nosal dla zaawansowanych

Szlaki na Nosal dla zaawansowanych i tych nieco mniej doświadczonych piechurów również są trasami dostarczającymi wyjątkowych wrażeń dzięki pięknym widokom. Wejście na Nosal nie jest najtrudniejszą wycieczką w Tatrach, jednak warto pamiętać o podstawowym przygotowaniu kondycyjnym. Niekiedy szlaki prowadzące na Nosal stają się dość wymagające podczas lub po deszczu. 

TPN planuje stworzenie kamper parków Tatrzański Park Narodowy idzie z duchem czasu. Planuje stworzenie kamper parków

Szlak na Nosal: czas wejścia

Szlak na Nosal: czas wejścia z Murowanicy na szczyt przy dobrym tempie nie powinien przekroczyć 45 minut. Ogółem wycieczka na Nosal, biorąc pod uwagę spokojne tempo i ewentualne przystanki nie powinna przekroczyć 2 godzin, choć wiele też zależy od panujących warunków atmosferycznych.

Szlak na Nosal: długość

Szlak na Nosal długość ma zdecydowanie niewielką, dlatego warto powędrować z niego przez Przełęcz Nosalową do Kuźnic. To tu znajduje się kolejka linowa na Kasprowy, jeśli więc wcześnie uwiniemy się ze zdobyciem Nosala, wówczas można zaplanować sobie dodatkową atrakcję w postaci przejażdżki na jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. 

Zobacz też: Szlaki na Zawrat. Którędy najlepiej wybrać się na szczyt?